България е сред първенците на Европа по мръсен въздух, а с настъпването на зимата вредните съставки, които дишаме, стават все повече заради методите на отопление и транспорт, които използваме. Стойности на замърсяване, по-високи от нормата, властите вече отчетоха в Горна Оряховица, Видин, Смолян, Пловдив, Шумен, София. Въздухът е кондензатор от различни частици, а фините прахови частици са изключително вредни.
По-големите, които са от 5 до 10 микрона, се отлагат в горните дихателни пътища – трахеята и големите бронхи. Когато се вдишат, в белия дроб се извършва дифузия и тези ултрафини частици попадат в кръвта и могат да достигнат до сърцето и до мозъка. Затова се смята, че мръсният въздух причинява инфаркти и инсулти. Най-опасен е есенно-зимният сезон, когато падне мъгла и се повиши концентрацията на токсични газове и фини прахови частици (въглероден монооксид, азотен мокооксид и други газове, които се отделят от колите).
„Мъглата пада като чадър над селищата. Тогава споменатите вредни частици повишават концентрацията си. В големите градове основният проблем са автомобилните газове. В крайните им квартали, както е в София, Пловдив, мнозина ползват печки на твърдо гориво. В малките градове основният проблем е горивото за отопление. Твърдото гориво е евтино за джоба, но скъпо за здравето“, казват лекарите.
Те съветват да се избягва, доколкото е възможно, излизането в мъгливо време, особено на хората от рисковия контингент – с астма и ХОББ, със сърдечни заболявания или преживелите сърдечни или мозъчни атаки. Голяма част от хората с ХОББ и астма са в работоспособна възраст и те няма как да не излизат. Затова специалистите препоръчват да носят на носа и устата плътно плетени шалове, които задържат поне част от вредните частици.
Все още няма коментари