Слънчевите очила без UV защита са твърде опасни, могат да провокират глаукома, популярна още като перде, предупредиха офталмолози. Оказва се, че всеки четвърти чифт на пазара у нас не отговаря на изискванията. Фалшификатите се търгуват най-вече на сергии и малки магазинчета край плажовете на морето или при градските басейни, но могат да се намерят и в някои по-големи магазини. Затова първото и основно правило, което трябва да спазваме при избора на този артикул, е той да има филтър за UV защита, тъй като в противен случай ултравиолетовата светлина ще премине през роговицата на окото, ще навлезе навътре и в по-късен етап може да настъпят сериозни увреждания на окото.
Следващият етап е помътняване на лещата, или т.нар. перде. Също така може да настъпят увреждания на очното дъно и по-специално на макулата, която е центърът на ретината. С нея ние виждаме и получаваме образи. Това на практика означава, че продължителната употреба на очила менте може да доведе до трайни увреждания на зрението ни. Моментните последствия са дискомфорт и дори зачервяване, но тези случаи са редки. Обикновено ментетата не подсказват с нищо, че са опасни. Когато се избират тъмни очила, най-важното е те да имат маркировка CE.
Този знак показва, че те отговарят на европейските изисквания за безопасност. Лекарите по очни болести напомнят да гледаме и дали имат инструкция за ползване на български език. На нея следва да е написан и какъв клас е филтърът на стъклата. Той варира от 0 до 4 в зависимост от степента, в която защитава от UV лъчите. Шофьорите обаче не бива да ползват при шофиране тези със степен 4, тъй като те намаляват видимостта на пътя.
Все още няма коментари