В разгара на зимата вероятно сте забелязали, че ставате трудно сутрин, главата ви тежи, чувствате безпричинна умора и започвате без ентусиазъм деня. Точно това са симптомите за надвисваща депресия. Трябва да знаете, че не са необходими много усилия, за да я избегнем. Как, ще разберете от нашите съвети.
Рязкото спадане на температурите, унилата природа, скритото зад облаците слънце събуждат един от бичовете на модерното общество - депресията. Особено характерна е тя при възрастните хора. Меланхолия и униние - така накратко може да се опише чувството, с което много хора посрещат промяната на времето.
Повече светлина
Според учените основната причина за тъгата и пристъпите на меланхолия през есента е недостигът на слънчева светлина. В лекарските кабинети още след първото сериозно застудяване се отчита рязко увеличаване на пациенти с оплаквания от депресия.
Виновник за мрачното ви настроение е хормонът мелатонин, който организмът ни произвежда на тъмно. Затова, щом се събудите, вдигнете щорите и се насладете на първите слънчеви лъчи или просто на светлината.
Веднага запалете лампите, щом усетите, че не ви е достатъчно светло.
По-склонни към депресивни състояния са обществата, които населяват студените ширини. Обяснението се търси в липсата на достатъчно слънчева светлина през годината. Неслучайно в скандинавските страни са повече страдащите от алкохолизъм и склонните към самоубийство.
По-често се оплакват жените
Най-застрашени са хората, които са генетично предразположени към заболяването, и представителките на женския пол. Съществува обаче отчетлива разлика между зимните, пролетните и есенните депресии. При зимните боледуващият е склонен към летаргични състояния. Преживява сериозен спад на емоционалния и физическия тонус, свързан например с продължителен сън. Това сериозно влияе на работоспособността. Проучванията в последно време показват сериозен процент на генетично предразположените към депресия и той е 16 на сто.
Хранете се с “весели” продукти, движете се и планирайте деня си
През есента и зимата подбирайте храни, които съдържат аминокиселината триптофан, която помага за образуване на серотонин - хормонът на доброто настроение. Съдържа се в яйчния белтък, изварата, твърдите сирена. Абсолютно необходими за преодоляване на умората и апатията са и витамин В12 (птичето месо и морковите) и йодът (риба, чесън).
Движението и физическите упражнения са най-добрата профилактика на депресията. Двигателната активност възстановява хормоналния баланс в организма. Активизира се и производството на ендорфини.
Придържайте се към определен график и се съобразявайте с биологичните си ритми. Особено важно е да си лягате и ставате в едно и също време.
Развлечения и срещи с приятели
Най-тежките депресии могат да доведат до налудничави мисли, като страх от смърт, болест, силно чувство на безизходица. Най-лошият изход от заболяването е самоубийството. Към причините за появяване на депресии е и тежкото социално положение на голяма част от нашето общество през последните двайсетина години и особено на пенсионерите. Затова ходете по-често на спектакли, концерти и кино, посещавайте сбирките в пенсионерските клубове. Хем ще научите много полезни неща, хем няма да ви остане време да тъгувате. Срещайте се по-често с приятели.
Багрите имат силно въздействие върху емоционалното ви състояние. Обличайте се в по-ярки и весели тонове. Оранжевото и жълтото са шампиони сред цветовете антидепресанти. Така по-лесно ще преодолеете умората, тревогата и страха.
И най-важното - при признаци на депресия човек трябва да се обръща към специалист. По българските аптеки има широка гама от медикаменти, които могат да помогнат на хора с този проблем.