Грипът е най-разпространеното инфекциозно заболяване в света и, за разлика от обикновените настинки, засяга почти всички органи. Много уязвима е сърдечносъдовата система, която грипните вируси атакуват по няколко механизма. На първо място, настъпва остро възпаление на артериалната стена, което създава условия за инфаркт. Второ, повишава се съсирваемостта на кръвта. Този фактор, в съчетание със стреса от заболяването и дехидратацията, също може да доведе до сърдечносъдов инцидент.
И още – инфекцията с грипни вируси е свързана с отделянето в организма на отровни вещества (токсини), които увреждат самия сърдечен мускул. Така лесно се стига до възпаления на миокарда (миокардит), засягане на периферните кръвоносни съдове и промени в кръвното налягане. Според нови проучвания грипният вирус е един от причинителите на атеросклерозата, наред с херпесния и някои други вируси. Ето защо хората с хронични сърдечносъдови заболявания трябва задължително да се предпазват с противогрипна ваксина. Риск има и за диабетиците. При тях са много чести усложненията, защото имунитетът на тези болни е по-слаб. Те страдат и от сърдечносъдови увреждания. Така че диабетиците трябва да се ваксинират, както и пациентите с намалена имунна защита, болните на хемодиализа, хората с хронични увреждания на белите дробове, възрастните, децата.
Единственото противопоказание за противогрипна ваксина е алергията към белтъчини, особено към яйчен белтък. Трябва да се има предвид, че в организма изграждането на защитата срещу грипа става до три седмици след ваксинирането, през което време рискът от заболяване продължава да съществува.
Все още няма коментари