Пъргав, жизнен, вечно забързан - не можеш да му дадеш годините. Радетел е на природосъобразния начин на живот и на здравословното хранене. Все още е практикуващ лекар, макар и на преклонна възраст.
Д-р Георги Георгиев е роден през 1932 г. в с. Вършец (сега град Вършец). Работи като военен фелдшер, завършва ВМИ - София с отличен успех, започва работа като участъков лекар на община Вършец, след това става курортен лекар, какъвто е и в момента. И сега работи като специалист по физикална медицина и началник отделение в Специализирана болница за рехабилитация “Св. Мина” - гр. Вършец. Отдал на родното здравеопазване 64 г. от живота си, счита като свое най-голямо постижение прилагането на питейното лечение с вършечка минерална вода. Гордее се, че днес той е съвременен балнеокурорт, който успешно съперничи на наши и чужди специализирани курорти. Доайенът на физиотерапевтите разказва, че в курорта Вършец за пръв път са използвани електровани, които били единствените в България. Всеки негов пациент получава следните съвети и житейски постулати:
живейте здравословно, движението е живот, кухнята трябва да замества аптеката, най-добрата рехабилитация е битовата и трудовата дейност.
“В началото Вършец бе определен като курорт за лечение на функционално-нервни и сърдечносъдови заболявания. За питейно лечение на стомашно-чревни и бъбречно-урологични заболявания пък бе профилиран балнеокурортът Хисаря и всички пациенти бяха насочвани към него, с което се затрудняваше достъпът до този вид лечение, защото трудно биваха приемани всички. По това време Северозападна България бе известна като район с ендемична нефропатия и с най-голям брой бъбречно болни. След задълбочени проучвания и наблюдения се доказа, че съставът на вършечката минерална вода благоприятства провеждането на питейно лечение и че тя може да съперничи с тази на Хисаря. По този начин потокът пациенти от Северна и Северозападна България се насочи за питейно лечение във Вършец”, спомня си д-р Георгиев.
Този процес започва от 70-те години на ХХ век, когато д-р Георгиев въвежда разработена от него методика за питейно лечение с минерална вода. Жителите на областите Монтана и Враца започват целогодишна консумация на вършечка минерална вода и здравният статус на региона се подобрява. Признание за ефективността от питейно лечение с минерална вода от Вършец е, че Клиниката по нефрология към Висшия медицински институт - София с ръководител проф. Цветан Димитров, която по традиция изпраща всички болни след ултразвуково разбиване на бъбречни камъни за долекуване в Хисаря, започва да пренасочва болните към Вършец. Резултатите се оказват много добри. С успех започват да се лекуват и болести на опорно-двигателния апарат, на периферната и централната нервна система, стомашно-чревни заболявания, бъбречно-урологични, жлъчно-чернодробни, ендокринно-обменни заболявания - т.е.
с тази вода може да се провежда комплексно лечение на целия организъм
Според балнеолога водата на Вършец с уникалния си състав, в съчетание с благоприятните природни фактори, върши чудеса. За добрия ефект от всяко лечение обаче е необходимо да се спазват принципите за правилно дозиране и продължителност. Има строго определена методика за прием на минералната вода като лечебно средство, но без лекарско предписание, най-общо казано, тя трябва да се консумира на пълен стомах, като жаждоутоляващо средство. Според времето на прием и температурата на водата, по специална методика може да се повлиява секрецията и моториката на стомаха и червата, а поради това, че сулфатите и натриевите йони действат диуретично, минералната вода, освен че отдава йони, извършва и една “вътрешна баня”, като промива лигавицата на стомаха и червата. Минералната вода обаче е абсолютно противопоказана за бебета до 1 годинка и за пациенти с кървяща язва, предупреждава докторът.
Инициативен комитет в момента организира подписка за присъждане на д-р Георгиев на званието “Почетен гражданин на Вършец” за неговия изключителен принос към курорта и здравето на гражданите.
Евелина ГЕОРГИЕВА, Вършец
Д-р Георги Георгиев на 84 г.: Движението е живот
Трудът е най-добрата рехабилитация, твърди най-възрастният практикуващ балнеолог и физиотерапевт у нас
0 коментара
Все още няма коментари