Синовете ми със семействата си живеят постоянно в чужбина, но редовно плащат данък недвижими имоти и такса битови отпадъци. Редно ли е, като не живеят тука, а жилищата са недостроени, неремонтирани и празни. Всяка година подаваме декларации, но същите остават без последствия, защото са основни жилища. Що за логика?
Петър ПЕШЕВ, Враца
Е, криво да седим, право да съдим. Сложете си ръка на сърцето и вижте за какви размери на налозите става дума. Законът за местните данъци и такси (ЗМДТ) предвижда с данък върху недвижимите имоти да се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предвидено предназначение в Закона за устройство на територията (ЗУТ). Данъкът се заплаща, независимо дали недвижимите имоти се използват, или не. Логиката е, че обитаемо или не, едно жилище изисква поддържането на инфраструктура. Да не пропусна, че за имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50 на сто намаление.
Що се отнася до таксата за битови отпадъци, тя се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване. Няма пречка роднините ви да бъдат освободени от задължението да плащат такса за битови отпадъци. ЗМДТ предвижда, че не се събира такса за: 1. сметосъбиране и сметоизвозване, когато услугата не се предоставя от общината или ако имотът не се ползва през цялата година и е подадена декларация по образец от собственика или ползвателя до края на предходната година в общината по местонахождението на имота; 2. поддържане чистотата на териториите за обществено ползване - когато услугата не се предоставя от общината; 3. обезвреждане на битовите отпадъци и поддържане на депа за битови отпадъци и други съоръжения за обезвреждане на битови отпадъци - когато няма такива.
Съветвам ви да посетите експертите от Приходи и администриране на местните данъци и такси (ПАМДТ) в общинската администрация и да подготвите необходимите документи, с които да докажете, че децата ви и семействата им не живеят постоянно в града. Разбира се, че трябва да се снабдите с пълномощни, за да представлявате синовете си.
2 коментара
Мишо
2016-07-28 16:32:51
Отговори
А защо плащаме такса смет за гаражите? Попитах чиновничка от общ.съвет и знаете ли какво ми отговори: - Защото някои си правят зимнина в гаражите... Голяма глупост. Аз не правя, но ще плащам... Управление на неграмотни и неспособни индивиди. Кой прави смет? Хората. В един малък апартамент може да живеят 5-6 човека, но плащат по данъчната оценка. В голям, може да живее един или двама, но плащат пак по оценката. Толкова ли е сложно или те са толкова прости?
Дания
2019-02-20 09:03:47
Отговори
Такса смет за гараж? - Е, такова малоумно решение не съм очаквала....