Здравейте всички във в. “Над 55”! Имам въпрос към вас, за което предварително благодаря за отговора. А той е относно собственост и съсобственост на недвижими имоти. И по-точно:
Аз и сестра ми имаме общ имот, къща и двор (оставен от родителите ни чрез покупко-продажба). На мястото на старата къща ще се застрои блок, вследствие на което ще станем собственици на по един апартамент. Съпругът ми обаче проявява претенции, като желае новото жилище да е вписано на името и на двамата.
Моля, дайте вашето компетентно мнение има ли право по закон да предявява такива претенции, при положение че имотът е придобит години преди брака ми, а той е от 12 години. Как да е написан новият нотариален акт (при положение че той има право на половината) така, че при един развод аз да не съм ощетената страна? Имаме дъщеря, която ще получи пълнолетие след 10 години. Мога ли да посоча като наследник само дъщеря ни, а съпругът ми с доживотно право да го дава под наем, но без право да го продава?
Д. СТОЕВА
Г-жо Стоева, Семейният кодекс определя имуществата, придобити по време на брака (вещи и правата върху тях, парични влогове, недвижимите имоти и др.), независимо на чие име са, като семейна имуществена общност.
Този вид собственост е неделима. Това означава, че докато трае бракът, никой от двамата съпрузи не може да иска да си поделят общите вещи.
Животът предлага и по-нестандартни хипотези. Например процесът по придобиване на имота е започнал преди брака от името и за сметка на единия съпруг, а формално собствеността е прехвърлена след сключването на брака.
Или обратният вариант, когато процесът на придобиване на имота е започнал по време на брака, имотът е придобит само от единия съпруг непосредствено след прекратяване на брака. Проблемът относно собствеността се решава конкретно за всеки случай.
Най-общо законът приема, че съвместният принос може да се изрази във влагането на средства и труд, в грижи за децата и работа в домакинството. За да се очертае ясно кой имот е общ и кой не е, следва да се разгледа въпросът за личното имущество на всеки един от съпрузите.
Лични, само на единия съпруг, са първо всички недвижими имоти, придобити от него преди брака или след неговото прекратяване, или имоти, които съпругът (съпругата) е придобил по наследство или като дарение по време на брака.
Двамата съпрузи трябва да са наясно по основни въпроси, отнасящи се до собствеността на недвижимите имоти, придобити по време или извън брака.
Имот, придобит от единия съпруг по време на брака, но при трайна фактическа раздяла, не е общ за двамата съпрузи.
Изградената по време на брака сграда върху имот, лична собственост на единия съпруг, се включва в съпружеската имуществена общност само ако е довършена до определена степен на самостоятелност в груб строеж с взаимния принос на двамата съпрузи.
Имот, придобит от единия съпруг по време на брака срещу поето задължение за издръжка и гледане на прехвърлителя, е семейна имуществена собственост, независимо че според договора само той е поел цялата грижа.
Придобити недвижими имоти през време на брака от Едноличен търговец в резултат на неговата търговска дейност и вписани като активи в баланса на фирмата, са негова лична собственост.
Едноличен търговец с доходи, които надхвърлят значително приноса на другия съпруг, формиран от влагането на средства и труд, грижи за децата и работа в домакинството, може да претендира за по-голям принос в семейната имуществена общност.
Заем за закупуване на недвижим имот, получен от съпруга преди брака и изплатен по време на брака, е лична собственост.
Нищожни са декларации през време на брака от единия съпруг, които признават по-големия дял в семейната имуществена общност на другия съпруг.
Така е по закон
Съпругът ми иска дял от бащиното ми наследство
0 коментара
Снимка Иван Григоров
Все още няма коментари