Олимпийският и световен шампион по вдигане на тежести от Москва и Любляна Асен Златев кваси сирене в собствена мандра.
Преди шест години той сложи точка на федерацията по щанги заради безсмисленото противоборство и шуробаджанащината в нея. В годините на прехода на няколко пъти са му предлагали да стане председател. Един път дори се яви и на избори за генерален секретар, но преди гласуването си направи отвод.
Казва, че предпочита да усъвършенства бизнеса си. Продължава да спортува обаче - няколко пъти седмично е в залата по щанги, въпреки че вече е на 60 години. Пътува често, най-вече до Германия, където изнася сиренето, което произвежда в мандрата си в родното село Царимир. Съдбата го среща с друг олимпийски шампион по щанги - Йоахим Кунц - противник на нашия Янко Русев.
Златев е завършил пловдивското спортно училище. Остава без баща на 10 години и майка му решава да го ориентира към спорта с идеята, че училището предлага храна и пансион. Асен издържа изпитите, покрива нормативите отлично и е приет. Така започва шеметната му кариера.
„Попаднах на невероятен треньор. Ганчо Карушков беше изключителен педагог, професионалист на световно ниво и човек с невероятна ценностна система. Що се отнася до възпитанието ми, той замести баща ми в най-важните години, когато се оформях не само като спортист, но и като личност.
Прекарвахме много време заедно в залата и съм щастлив, че попаднах точно на такъв учител, което е рядък шанс”, горд е Асен Златев.
Животът му се стича така, че Олимпиадата в Москва е първа и последна за него. Златев се готви за четири, но не участва в следващите три поредни по независещи от него причини. Казва, че е бил готов и за трите и със сигурност е щял да вземе медали. През 1984-та е бойкотът на Олимпийските игри в Лос Анджелис, а четири години по-късно, часове преди да излезе на подиума в Сеул, националният ни отбор се оттегля от участие.
Преди Московската олимпиада върховият резултат в изтласкването е 198 кг, а след състезанието той вече е покачен до 205,5 кг. За куриоз - след втория опит на Златев руснакът трябвало да поиска 205 кг. И двамата били изтласкали вече по 200 кг, но Асен водел в изхвърлянето с 2,5 кг, а и бил с по-малко лично тегло.
„Изтласкаше ли ги, повеждаше във временното класиране. Но не успя да се справи с щангата и аз автоматично станах първи, преди да съм направил своя трети опит. Тогава той заяви пак тежест от 205 кг за четвърти извънреден опит, просто за да докаже на себе си и на публиката, че може и че неговата загуба е случайна. Изтласка ги, но този опит не бе зачетен за класирането. Аз поисках при четвъртия си извънреден - валиден само за световен рекорд, опит 205,5 кг. Като излизах на подиума, руската публика ме освиркваше - и това им беше грешката, понеже мислеха, че съм по-слабият от двамата. Аз обаче доста добре вдигнах щангата и освиркването премина в ръкопляскания”, връща лентата назад пловдивчанинът.
Малко преди промените от 1989 г. той се озовава като играещ треньор в Германия. Посъбрал пари и решил, че не бива да ги харчи, а да ги инвестира. Първоначално се занимавал с експорт на гуми от Германия, където ги сваляли почти нови по нашите разбирания. Впоследствие решил да се захване с производство на типичен български продукт, подходящ за износ, и се колебаел между вино и сирене. Така се стигнало до идеята за мандрата.
Щангистът Асен Златев кваси сирене в мандра
Олимпийският шампион по щанги - омерзен от интригите във федерацията
2 коментара