Над 20 хиляди вярващи от цяла България се очаква да се съберат на големия християнски празник Кръстовден (14 септември) на чудотворното място Кръстова гора. Предходния ден на върха ще се изкачи и пловдивският митрополит Николай, за да отслужи Празнична вечерня в манастира „Света Троица“, която се състои всяка година в нощта на 13 срещу 14 септември. След нея е и Божествената света литургия пред Кръста, който от години се издига на светия връх в Родопите. В същото време миряните прекарват нощта на открито по поляните около манастира, като се молят за изцеление от болести и проблеми.
Според вярванията в нощта срещу Кръстовден небето над местността се отваря, Бог се явява на болните и ги избавя от мъките. От няколко години в Кръстова гора се пази и частица от Христовото разпятие, която бе подарена от НИМ на Пловдивската митрополия. По разпореждане на дядо Николай тя бе отнесена в църквата на Кръстова гора, където ще остане за вечни времена, вградена в специално изработено за тази цел разпятие. Местността е известна като Родопския Йерусалим, тъй като се смята, че в нея още преди стотици години е била заровена и друга частица от разпятието на Исус.
Напливът към святото място започва още седмица преди 14 септември. Към храма се образуват километрови опашки от автомобили. Свидетелствата за случили се там чудеса от реални хора са стотици. Сред вярващите, които всяка година посещават местността на празника, е и Мария Великова, която преди години чула диагнозата рак. Твърди, че благодарение на лечебното място се е излекувала. „Всяка година идвам, за да черпя енергии. Тук ми е много добре и съм жива и здрава вече 20 години“, обясни тя. „През 2003 г. за пръв път дойдох тук, когато ми се появи диагнозата. Точно на 13 септември реших да се кача, за да запаля свещ. Времето беше лошо – имаше мъгла и валеше. Когато службата започна, чувахме само пеенето, нищо не се виждаше. В един момент някаква сила освети цялата църква и всичко грейна. Както имаше мъгла, луната се появи“, разказа още Великова.
Народната певица Поли Паскова също споделя, че на енергийното и чудотворно място е получила невероятно видение, а на нея е кацнал бял гълъб с кръст на гърдите си, от който дори свещениците били изумени. Според фолклорните представи от Кръстовден слънцето „тръгва назад“ към зимата и денят се „кръстосва“ с нощта – изравняват се. Времето застудява, настъпва краят на лятото и започва есенният селскостопански сезон. На Кръстовден се „осветява“ семето за посев. В някои райони на България празникът е наречен Гроздоберник, а първото откъснато грозде се освещава в църква и се раздава за здраве и плодородие. На Кръстовден се спазва строг пост и не се хапва нищо червено, като червен пипер, домати, репички, червени ябълки и червено грозде.
Все още няма коментари