- Журналист и публицист.
- През 80-те е уволнена от пловдивския вестник „Комсомолска искра” заради публикация, уличаваща Николай Хайтов в плагиатство. Публикува материали във вестниците „Народна култура”, „Стършел”, „АБВ”, „Пулс”, списание „Общество и право”. Името й се свързва с клубовете за гласност и демокрация.
- След 1989 г. Дърева работи във вестник „Дума”, откъдето неколкократно е уволнявана. Има над 3000 публикации в печата.
- Носител е на годишна награда на Съюза на българските журналисти, награда „Черноризец Храбър” на Съюза на издателите на всекидневници за публицистика, награда на НС на БСП за политическа журналистика и публицистика „Георги Кирков – Майстора”.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
- Г-жо Дърева, вие сте от хората, които отлично познават Ахмед Доган, и твърдите, че той е спасил България от кръвопролитие в годините от началото на прехода. Националноотговорна ли беше и сега позицията му като почетен председател на ДПС с изявлението от коледната сбирка в Сараите и последвалото отстраняване на лидера Лютви Местан?
- Абсолютно да. Няма никакво съмнение в това, защото за разлика от всички български политици, Ахмед Доган е истински, сериозен държавник и преди всичко е много повече българин от много български политици. Това е факт, който не може да бъде оспорен. Нещата са дотолкова сериозни, доколкото съществува риск от разпалването на етнически конфликт. Това, което не се случи преди 25 години, турската политика иска да го направи сега в съучастие със САЩ. В този смисъл действията на Доган са спасителни за България. Не за първи път той ни спасява от такъв пожар.
- А не са ли прави критиците, които казват, че Доган е проводник на руската политика на Путин, а позицията му представлява регрес по отношение на националната българска позиция за Европейския съюз и НАТО?
- Това са дълбоко несериозни коментари и внушения, които идват от неграмотни хора. От хора, които са толкова изостанали във времето, че живеят някъде може би преди 100 години. Не знам къде живеят всъщност, но може би живеят в друго време. Много лесно и елементарно е подобно коментарче. Така с ограничените си интелектуални възможности те си мислят, че могат да въздействат на обществото. Но дълбоко грешат. Обществото отдавна поумня и не се хваща на елементарни хватки.
- Защо българските политици мълчат за конфликта в ДПС, както и не коментират геополитическите рискове, за които чухме от речта на Доган?
- Това наистина е много сериозен въпрос. Всъщност всичко, което се случи от 17 декември насам, поражда само и единствено въпроси. Защо Ахмед Доган предприе това драстично действие? Какво е предотвратил той? Очевидно Ахмед Доган знае неща, които ние не знаем. Обвинението в национално предателство към Лютви Местан е повече от сериозно. Какво прави лидер на българска политическа партия в чуждо посолство? Защо отива със съпругата и децата си с багаж? Какво го заплашва, заплашва ли го някой? Ако го заплашва, какво правят българските служби? Ако не го заплашва, важи същият въпрос. Защо изобщо продължава турският посланик да е на поста си в България, защо не е обявен за персона нон грата? Това е недопустимо. Представяте ли си, ако утре Михаил Миков реши да си грабне жената и децата и да отиде в руското посолство, защото се бил почувствал застрашен от нещо, какво ще се случи в българските медии? Аз ви гарантирам, че най-вероятно ще се срути небето.
- Как да разчетем това скриване – като бягството на национален предател агент, който е проводник на неоосманистката политика на Ердоган, осветлен след декларацията за сваления руски Су-24?
- Аз задавам въпроси и търся техните отговори. Най-важното, което трябва да се каже, е, че докато д-р Ахмед Доган беше лидер на ДПС, той по никакъв начин не допусна партията му да се превърне в пета колона, пето колело на турската политика. Той и в момента е недолюбван от турските политици, особено от Ердоган и Давутоглу. Така е, защото те виждат в негово лице истински български политик. Те виждат в него много сериозен свой противник. Защото Ахмед Доган е този български политик, този философ, който би могъл да направи на пух и прах доктрината „Стратегическата дълбочина” на Ахмет Давутоглу.
- Премиерата на тази книга в БАН и филмът на „Ал Джазира” „България, моя земя”, както и самото посещение на министър-председателя Давутоглу, не бяха ли активни мероприятия и пиар, които провокираха това, което се случи в ДПС?
- Това е част от активните мероприятия. Това е част от една много усърдна дейност на фабриката за фалшификати на неоосманската империя. Това е имперска политика. Филмът е само едно бледо копие на всички тези и теории на неоосманизма, чийто пропагандатор е Ахмет Давутоглу. Той е техният флагман. Той е великият везир на султан Ердоган. Да си припомним скандалния проект на Блумбауер и Балева, който обяви Батак за мит. Излезе на български книгата на Джъстин Маккарти, който участва и във филма на „Ал Джазира”, в която книга той ни обяснява, че няма българи – има османска нация. Няма Априлско въстание – има български жестокости. Няма турски зверства – има български. След това се появи онази карта, уж просветно помагало, която се раздава безплатно в турските училища. От нея турските деца научават, че днешна Турция се простира върху половината територия на България, върху цяла Армения, върху част от Грузия, върху Северен Ирак – Мусул и Киркук, върху част от Сирия, включително Алепо. И тази карта не е извадена от употреба. Погледнете тази карта и сложете до нея картата на Турската империя и ще разберете за какво става въпрос. Защото целта на Давутоглу и неговата теория за неоосманизма означава възстановяване на влиянието - геополитическо, икономическо и културно, върху териториите на някогашната Турска империя. Империя, която е включвала 40 държави, като се почне през Балканите, мине се през Алжир, Тунис, Либия, Ливан, Сирия, Иран, Ирак, Египет, Израел, Саудитска Арабия... И този опит за реставрация се случва от много време. От 25 години тази политика на неоосманизма работи сред българите, които изповядват исляма. Това са българите мохамедани. Внушава им се, че те не са българи.
- В този контекст ли бе посещението на Вселенския патриарх Вартоломей при президента Плевнелиев, който го удостои с най-високия орден „Стара планина”?
- Да. Контекстът е абсолютно същият. Защото Вартоломей изпълнява задачките, поставени му от САЩ. И той работи за турската и американската политика. И това пак не бе разбрано от широката общественост.
- Къде е България в конфликта между Турция и Русия?
- Има ли конфликт между Турция и Русия, нещо, което се надявам никога да не се случи, къде според вас ще бъде натовска България? Оттук нататък е много любопитно как ще реагира турската държава.
- Адекватен ли беше отказът на премиера Борисов да приеме турския външен министър Мевлют Чавушоглу?
- Това е още един от поредицата въпроси. Допустимо ли е чужд министър-председател да звъни на българския си колега и да иска той да се намеси в работите на една друга партия в полза на турската държава? Това не може да бъде. Това е изключително тежка провокация. И да. Мисля, че Бойко Борисов реагира напълно правилно. Смятам, че досега трябваше да има протестна нота за поведението на Давутоглу, трябваше да има демарж и турският посланик вече трябваше да бъде обявен за персона нон грата. Намесата на Давутоглу беше повече от нагла. Турция се държи с България като с васална държава.
- Може ли да се случи ДПС 2, каква ще е съдбата на Местан и има ли той действително основание да се страхува за живота си?
- Това, че се страхувал за живота си, са театри. Това е несериозно. Колкото до ДПС 2, това ще е пореден опит. Имаше много такива алтернативни формации, но както забелязваме, няма нищо такова. Опасността е от това, че Местан зае явна и драстична протурска позиция. И той ще се опита да създаде крайна протурска партия с крайни искания и поведение. Но не може да се спи спокойно заради провала на всички ДПС 2 досега. Защото подкрепата на Турция за подобна партия в момента е повече от очевидна. Което означава, че Турция няма никакво друго намерение, освен да предизвика тежък етнически конфликт в България.
- Прав ли е отец Боян Саръев в страховете си, че Родопите могат да осъмнат в друга държава?
- Ако българските политици продължават да седят на софрите от Коледа и Нова година, да пият руйно вино и да си въртят мухабет по адрес на Местан, Доган и Турция, нищо добро няма да се случи в България.
- Тази ситуация в ДПС и готвеният от БСП вот на недоверие към кабинета могат ли да доведат до предсрочни избори?
- Да, това състояние на ДПС, разбира се, че ще се отрази в работата на парламента. Ще видим как ще постъпят т.нар. независими депутати. Те най-вероятно ще гласуват с мнозинството, но напълно е възможно групата на ДПС вече да промени своята позиция. Т.е. да свали подкрепата си от ГЕРБ.