Ива Николова
Антон Кутев е бивш депутат и член на ръководството на БСП. На последното заседание на Националния съвет на партията той оглави т.н. централна избирателна комисия за провеждането на вътрешнопартийния референдум как БСП да се яви на президентските избори - самостоятелно или в коалиция с други партии. Кутев отговори ексклузивно пред ПИК на въпросите за перспективите пред референдума и БСП на президентския вот, за отношенията с ДПС и "Атака", за простимите и непростимите неща между столетницата и АБВ, за кандидатите на партията на изборите през октомври и за политическото бъдеще на Корнелия Нинова.
- Г-н Кутев, оглавихте комисията, която ще брои гласовете на вътрешнопартийния референдум на БСП за участието на партията в президентските избори. Какво очаквате да се случи, за да го обявите за успешен?
- Това наистина е предизвикателство и се надявам да го направим както трябва. Вярвам, че капацитетът на партията ще стигне, за да направим един наистина смислен референдум. Показател за това ще бъде процентът на участвалите. Ако успеем да осигурим над 70% участие от страна на нашите членове, това би било успех за мен. Голямото предизвикателство е не дали ще направим самото допитване, което наистина ще стане, въпросът е дали ще осигурим достатъчно представително участие в него.
- Правилен ли беше подходът въпросът за участието на БСП в президентския вот да се решава на такова допитване?
- Според мен това е добре. Самият факт, че минаваме към тази форма на допитване е естествена демократична процедура, която смятам, че е добре винаги да бъде използвана. Така че всеки път, когато правим такива неща, мисля, че е полезно и за демокрацията като цяло, не само за БСП.
- Ако вашите членове отсекат, че искат самостоятелно явяване на БСП, към каква кандидатура ще се ориентирате?
- Като председател на комисията не мога, пък и не бива да говоря предварително какво биха направили нашите членове, защото това най-малкото ще е въздействие върху тях. Няма да вляза в разговор за това, трябва да се научим да чуваме какво искат те и едва тогава да се правят каквито и да било предположения. Защото в краен случай няма никакъв смисъл да правим допитване до тях, ако ние вече сме предначертали някакви ходове. Напротив - смисълът е първо да чуем мнението им, да чуем какво искат и едва тогава да предприемаме някакви мерки. Нека не избързваме, а те да си кажат. Логиката на демокрацията и на съвременното общество е "глас народен - глас божи". Каквото кажат хората, това ще правим. Няма как.
- Предопределили сте някои партии, с които БСП може да си сътрудничи. Сред тях са АБВ, ДПС, "Атака". Това накара някои анализатори да твърдят, че вървите към тройната коалиция, която изкара само 1 години мандат. Имате ли такива намерения и защо се ориентирате точно към тези политически сили?
- Истината е, че там нищо не е предопределено. Напротив, съвсем умишлено се задава въпросът точно за тези политически сили, които са обичайните заподозрени, защото с тях сме правили най-големите грешки и защото за нас е много важно да чуем какво мислят за тях хората. Аз например не съм убеден, че хората няма да отхвърлят възможността за сътрудничество с ДПС, което би било достатъчно показателно. Така че изобщо не става дума за някакъв опит да се налагат определени партии. Напротив, сложили сме именно най-спорните от тях, защото и АБВ, и ДПС са спорни в БСП, а и другите са не по-малко спорни. Направихме го с ясната цел да поставим важните, горещите въпроси и да получим отговори по тях. АБВ дори е на първо място.
- Отношенията ви с АБВ са, както се пее в една песен: "Бяхме най-близки, затова отсега нататък ще сме най-жубди в света". В политиката обаче логиката не е ли точно обратната?
- Това не е така, защото аз смятам, че в този случай АБВ е най-спорният казус. За ДПС всеки може да предположи какво ще кажат нашите членове, там няма да ме изненада резултатът. Докато с АБВ мисля, че имаме доста голяма форма на разслоение вътре в партията, затова там е най-важно да видим какво е мнението. Защото има и хора, които не подкрепят разцепването на левицата и търсят по някакъв начин единение, включително и с АБВ. Наистина трябва да видим колко са, защото аз съм убеден, че никой не знае колко реално са те.
- Ако все пак надделее мнението, че цялата левица трябва да тръгне напред, как ще преодолеете толкова обиди, които си разменихте през последните 2 години?
- Пак ще повторя, че не искам да влизам в такъв разговор, още повече като председател на комисията. Но отделно от това ще повторя, че левицата рано или късно трябва да тръгне напред. Въпросът е какви са пътищата, които трябва да измине, какви са прошките, които трябва да се направят и какви са извиненията, които трябва да се поискат. Защото ръководствата на партиите могат да си мислят каквото си поискат, обаче истината е, че хората отдолу вече не са склонни на компромиси. Точно затова правим и допитването.
И ако трябва да се тръгва към нови формати на левицата, това трябва да бъде предшествано от една доста дълга история на извинения и прошки. Категорично го казвам за кой ли път - АБВ дължи много извинение и не на ръководството на БСП, не на Корнелия Нинова, не на Михаил Миков или на някой друг. Те дължат извинение на членовете на партията, а дали ще получат прошката е въпрос именно на тези стотици хиляди хора, които работиха и за Първанов, и за Калфин. Бил съм в предизборните щабове и на единия, и на другия и зная как се работеше. Те трудничко ще им простят това, което се нарича предателство. Така че пътят е дълъг и няма да се мине лесно.
- Ще предприемете ли отново хода със Стефан Данаилов, който беше много успешен, когато стана кандидат за вицепрезидент на Ивайло Калфин, тъй като той обединява партия и левите избиратели. Уговаряте ли го за участие и на тези избори?
- Мисля, че Стефан Данаилов обединява не само левите избиратели. Той има огромен авторитет и в среди, които са много далече от БСП, поради което той е много подходящ. Освен това аз съм му много благодарен, защото той винаги, когато има нужда, се включва. Въпреки че в момента виждам, че чисто здравословно си има проблеми. Явно си носи неговото си тегло на годините. Но съм му благодарен, че се включва, само че не бива да се злоупотребява с това. Пък и той е човек, който няма да позволи някой да злоупотребява с него. Т.е., ако той има някакви планове, ще ги заяви, но аз се съмнявам, че ще го направи. Познавам Стефан Данаилов, зная колко много го убеждавахме на последните избори той да бъде кандидатът и, между другото, ако тогава не беше отказал, сега щеше да е президентът на държавата. Категоричен съм.
- Патриотите също се обединяват и Волен Сидеров направи крачка към доскорошния си непримирим враг Валери Симеонов. Носят се слухоме, че Бойко Борисов очаква да види какъв ход ще предприеме левицата, за да реши дали не трябва да се кандидатира самият той за президент, за да гарантира победата на ГЕРБ още на първи тур. Това не ви ли стимулира да обединение и прекрачване на някакви демаркационни линии?
- Не мисля, че има човек вляво или вдясно, който да се съмнява, че една обединена левица би била силна. И в същото време не ми се вярва, че има много хора, които да се съмняват, че кандидатура конкретно на Първанов или на Калфин в момента е губеща и няма как да обедини нито левицата, нито големи групи хора около себе си. Така че за мен първият въпрос в такива разговори е до каква степен някои хора ще преодолеят егото си. Няколккратно поставям въпроса, че ако искаме обединяваща кандидатура за левицата, тя трябва да е далеч от БСП, но трябва да е далеч и от АБВ. И трябва да има много по-широки параметри от тези две партии, защото дори АБВ и БСП да се съберат, само те не могат да направят президент. Трябва кандидатура, която да стои много по-широко от тях.
Казвам това, защото, ако Първанов или Калфин са решили да се кандидатират за президент сега, това означава, че те вече са изчислили разкола на левицата и вече работят за ГЕРБ по някакъв начин. Разбира се, дълбоко се надявам, че това не е така.
- И все пак, независимо дали ще сте сами или с обединени формации, коя е фигурата, която може да ви донесе успех и достойно представяне и дали Корнелия Нинова ще влезе в тази роля, както стана с бившия лидер на БСП Георги Първанов през 2001 г.?
- Мисля, че има много фигури, откакто се говори за това и се видя промяната в БСП през последните няколко седмици. Лично аз съм разговарял с двама-трима души, които могат да станат такива фигури и които са си заявили желанието.
- И кои са те?
- Разбира се, че няма да споменавам имена. Но фигури има, което е безспорно. Според мен Корнелия не бива да бъде тази фигура по логиката на предишните неща, които казах - че тази фигура трябва да е равно отдалечена и от АБВ, и от БСП.
Корнелия е човек с изключително политическо бъдеще и тя може наистина да управлява държавата през близките 10-15 години или да участва много активно в управлението. Тя може да бъде ключова фигура за българската политика, но нейната игра не е на тези избори. Напротив, тя има много силна позиция като председател на най-голямата партия в опозиция и от тази гледна точка може да си изиграе картите изключително добре в полза на левицата и на БСП конкретно. Мисля, че тя е достатъчно интелигентна, за да не се подлъже по други неща. Разбира се, това ще покаже бъдещето.
Но за мен кандидатурата трябва да е отдалечена от БСП, макар и свързана с БСП, но не е от този тесен кръг, който ние свързваме с управлението на БСП. Защото хората наистина имат нужда от усещането на промяна, за нова политика, за нови неща. И аз се слагам в този кюп, защото вече от 10-15 години съм в ръководството на партията. Ние вече излъчваме други послания. На нас ни трябват хора с по-различен имидж, за да не попадаме в едни и същи въпроси и едни и същи глупави отговори. Трябва се мисли по-широко.
- Да не би да виждате Корнелия Нинова като премиер?
- Категорично я виждам като премиер и смятам, че Корнелия Нинова може да бъде премиер и то нееднократно, ако изиграе добре картите си. Разбира се, че има и друго развитие, когато само след година могат да ѝ търсят сметка и да я поучават. Т.е. в момента всичко е в ръцете на Корнелия, но аз категорично смятам, че тя би могла да бъде бъдещият премиер на държавата и то силен премиер на държавата.