У нас нахутът става все по-популярен през последните години. Той е характерен за ориенталската кухня, а в България сме свикнали да го консумираме по-скоро в препечен вариант, познат ни като леблебия. Нахутът обаче е най-ценният източник на антиоксиданти. Той е страшно полезен за хора, страдащи от диабет, и такива, които имат липса на желязо в организма. Комбинира се страхотно с най-различни подправки и е напът да замести боба в традиционната българска кухня.
Пикантни кюфтенца
ПРОДУКТИ: 250 г нахут, 1 стрък магданоз, белтъкът от 1 яйце, 1 ч. л. къри, 2-3 скилидки чесън, 50 г белен слънчоглед, 2-3 с. л. олио, 1 глава лук, 100 г гъби,
1 ч. л. сусамово семе.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Нахутът се залива с хладка вода и се оставя да престои 12 часа, след което се сварява. В кухненски робот (пасатор) се смилат слънчогледовото семе и скилидките чесън. Получената смес се прехвърля в купа. В олиото се запържва за кратко ситно нарязаният лук. След минута се прибавят нарязаните на дребно гъби и се пържат 2 минути. Поръсва се с къри и се разбърква. В кухненския робот се сипват свареният нахут и сместа от тигана и се смилат. Нахутеното пюре се посолява и към него се прибавят слънчогледовата смес, белтъкът и магданозът, след което се разбърква. От готовата смес се оформят кюфтета. Подреждат се в намазнена тава, поръсват се със сусамово семе и се пекат 20-30 минути в предварително загрята фурна до 200 градуса.
Класически хумус
ПРОДУКТИ: 500 г сварен нахут, 3 лимона, сол, лют червен пипер, зехтин, 2 с. л. сусамов тахан.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Нахутът се накисва във вода, а после се сварява умерено. Цялото количество се пасира до хомогенна смес. В нея не бива да остават бучки, трябва да е максимално гладка. Към нахута се добавя сокът на трите изстискани лимона. Посолява се на вкус и се добавят две лъжици от тахана. Хумусът се сервира в дълбока чиния за салата. Отгоре се поръсва с лют червен пипер и се полива леко със зехтин. Може да се добави и пресован чесън, чесън на прах или няколко свежи стръка пресен лук. Консумира се като пюре или намазан върху препечена филийка.
Калцоне с царевица
ПРОДУКТИ: За тестото: 500 г брашно, 2 ч. л. суха мая, 1 ч. л. захар, 1 ч. л. сол. За плънката: 400 г нахут (от консерва), 150 г спанак (почистен и измит), 150 г царевица (от консерва), 80 г сушени домати, 60 мл зехтин, 1 скилидка чесън, 2 с. л. хранителна мая, 2 с. л. сок от лимон, сол на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Маята се разтваря в 250 мл топла вода, заедно със захарта. Брашното, солта и маята се разбъркват. Замесва се меко тесто, което не трябва да се лепи по пръстите. Оставя се да втаса. Чесънът и нахутът се смилат с половината от зехтина, лимоновия сок и сол на вкус. Спанакът се сотира в останалия зехтин. Когато омекне, отстранява се от котлона и се отцежда. Доматите се режат на кубчета. Тестото се разделя на 8 части, от тях се оформят кръгли кори. Мажат се с нахутената смес, гарнират се със сушени домати, спанак и царевица и се поръсват с хранителна мая. Прегъват се на две и се оформят декоративни ръбове. Пиците се пекат около 15 минути в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор.
Пълнени чушки
ПРОДУКТИ: 1 консерва с нахут, 1/2 връзка магданоз, 1 лимон, 1/2 ч.л. кимион, 3-4 с.л. зехтин, 1-2 скилидки чесън, сол, 12 сушени чушки (може и пресни).
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Загрейте фурната на 200 градуса. Смесете в купа нахута, нарязания на ситно магданоз, сока на 1 лимон, зехтина, кимиона, нарязания на ситно чесън и посолете на вкус. Объркайте добре всички продукти. С лъжица напълнете внимателно всяка чушка с част от сместа и подредете в тавичка. Не забравяйте, че ако ползвате сушени чушки, трябва предварително да ги накиснете във вода, за да се отпуснат и да ви бъде по-лесно да ги напълните. След като сте ги подредили в съда за печене, налейте 1/2 ч.ч. вода и сложете във фурната за 20-25 минути, като не намалявате градусите.
Вкусна чорба
ПРОДУКТИ: 250 г нахут, 1 глава кромид лук, 2-3 моркова, 1-2 чушки, 4-5 скилидки чесън, сол на вкус, 1 ч. л. червен пипер, 1 с. л. брашно, 1 ч. л. шарена сол, 1 с. л. джоджен, мазнина (за запържване).
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Нахутът се накисва предварително във вода за 6-8 часа. След това тази вода се изхвърля. Нахутът се залива със студена вода и се слага да се вари. 20-30 минути след като водата заври, първата вода от варенето се изхвърля. Нахутът се залива с гореща вода и се вари още 90 минути. Добавят се нарязаните зеленчуци и се вари още около 40 минути (до готовност). Посолява се 10 минути преди да се сложи запръжката. Запържва се брашното в мазнината до златисто. Добавят се червеният пипер и шарената сол. Запръжката се размива с 1 ч. ч. вода и се изсипва в чорбата. Оставя се да къкри на бавен огън около 15 минути. Готовата чорба се дърпа от котлона и се поръсва с пресен (или сух) джоджен.
Все още няма коментари