Горчивата истина е, че няма място в света, което да е достатъчно сигурно с пълната гаранция, че терористични актове на него няма да се случат. Въпреки това България винаги е смятана за относително безопасно място. Не защото службите ни са най-добрите или защото сме взели драконовски мерки да предотвратим всеки опит за терористична заплаха, както напоследък ни убеждават. Просто сме доста незначителен играч на световната политическа карта.
Въпреки това и нас не ни отмина кървавият атентат на летище Сарафово край Бургас. А след онзиденшните експлозии на летището и в метрото на Брюксел, в които загинаха още 32 души, след експлозиите в центъра на Истанбул, взели повече от сто жертви, вече цяла Европа стана еднакво опасна. Наивно е да се смята, че има рецепта, спазвайки която ще се спасим от терористични атентати. Но все пак не е безполезно да спазваме някои на пръв поглед наивни, но понякога важни за живота ни правила.
На улицата
Бъдете крайно внимателни когато до вас има хора, облечени неподходящо за сезона. Следете внимателно мимиките на лицата им. Самоубиецът, който се готви да извърши атентат, винаги изглежда съсредоточен, плътно стиска устни като при молитва. Ако забележите някъде съмнително изоставен багаж, незабавно уведомете органите на реда или се обадете на тел. 112. Не се опитвайте да разберете съдържанието на пакета. Избягвайте дрехи с ярки цветове, обличайте се по-неутрално, а също така не носете дрехи с военни кройки и цветове. Не изпъквайте. Избягвайте публичността. Не харчете големи суми пари.
В метрото и влака
Не избирайте вагоните в центъра на композицията, старайте се винаги да сте прави с лице към посоката на движение. Не бива да се унасяте в сън, докато се намирате в движение в обществен транспорт. При взрив - опитайте се да отворите вратата. Не бързайте да излизате, защото не се знае дали е прекъснато контактното напрежение от релсите. Ако се намирате в тунел, трябва да закриете носа и устата си и да легнете на пода на вагона. Придържайте се към съветите на машинистите.
У дома
Когато влизате във входа на блока, винаги се оглеждайте за пощенска кутия, която стои нестандартно или не на място. Четете писмата си винаги вкъщи, а не пред пощенската кутия. Никога не приемайте неочаквани пакетни доставки от куриери или непознати. Насърчавайте охранителната бдителност в семейството ви и обсъждайте какво трябва да се направи, ако възникне заплаха за сигурността. Установете проста сигнална система, за да уведомявате членовете на фамилията или приятелите за съществуваща опасност. Не я споделяйте с никого извън гореописания кръг. Свикнете да съобщавате на семейството и приятелите си къде се намирате, къде отивате и кога да ви очакват.
Но ето, че лошото се случва – експлозията е в сградата, в която се намирате.
Не бива да я напускате, освен ако бихте могли да излезете на открито за около 10 секунди. Заемете най-безопасното място - под рамката на вратата, близо до вътрешна стена, колона, под стабилна маса или легло. Ако сте на улицата, застанете далеч от сградите и далекопроводите.
В случай, че терористи ви вземат за заложник – приемете тактиката на пасивното съпротивление. Изпълнявайте указанията на терористите. Не се съпротивлявайте, ако ви поискат вещите. Не забравяйте да НЕ ги гледате в очите! Не правете резки движения и не повишавайте тон. При стрелба, легнете на пода и се скрийте, не тичайте. Запомнете посоката, времето за транспорт, шумовете и другите обкръжаващи ви фактори, които могат да ви помогнат да определите мястото, където се намирате. Запомнете броя, имената и физическите характеристики на вашите похитители. Не обсъждайте и не разгласявайте каквато и да било информация, която вие притежавате. Яжте, каквато храна ви предложат за да запазите силите си.
Когато ви разпитват, заемете проста, логична позиция и се придържайте към нея, съветват опитни психолози от МВР. Бъдете учтиви и сдържайте темперамента си. Отговаряйте кратко, говорете свободно на незначителни теми, но бъдете предпазливи, когато разговорът се обърне към по важни неща. Ако сте принуден да представите терористичните искания в писмен вид или на видео касета, правете само това, което ви е наредено. В случаи на опит за спасяването ви паднете на пода. Не се движете освен по изричната инструкция на спасителните отряди. При никакви обстоятелства не се опитвайте да им помагате. Бъдете тихи и не привличайте вниманието на вашите похитителите.
Ако някой от терористите захвърли оръжието си, не го вземайте, защото рискувате спецчастите да ви помислят за един от терористите. Спасителните сили първоначално ще се отнесат към вас като към един от терористите, докато със сигурност не ви определят като приятел или враг. Това се прави за вашата безопасност. Оказвайте съдействие, дори и ако сте първоначално с белезници или вързан. Веднъж пуснат на свобода, не правете изявления пред медиите, докато не бъдете инструктиран от подходящите власти.
Спецченгета:
Как да се пазим от терористи
Внимавайте за подозрителни личности пред блока, в трамвая, в градината
0 коментара
Все още няма коментари