Традицията повелява трапезата в новогодишната нощ да бъде пищна, за да се радваме на берекет през следващата година. Хубаво е освен това да бъде и шарена, за да бъде такъв и късметът ни. Малко хора знаят, че освен баницата с късмети, другото задължително ястие за новогодишната маса е тортата. Прави се възможно най-сладка, като символ на живота ни. Българите обичайно харчат много пари за празничната трапеза, но и с по-малко средства може да се постигне ефектно и вкусно многостепенно меню.
Редена зимна салата
ПРОДУКТИ: 300 г червено цвекло, 1 корен пащърнак, 1/2 глава целина, 2 моркова, 1/2 връзка пресен джоджен, 2 с. л. мед, 1 с. л. настърган хрян, 1 с. л. дижонска горчица, 50 мл бял винен оцет, 200 мл зехтин, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Всички зеленчуци се обелват. Целината, цвеклото и пащърнакът се настъргват в отделни съдове. Пащърнакът се смесва с целината. Морковите се нарязват на тънки ленти с белачка. Джодженът се нарязва на ситно и се добавя към цвеклото. В купа се сипват медът, дижонската горчица и хрянът. Разбърква се. Налива се оцетът и пак се разбърква. На тънка струйка се налива зехтинът при постоянно бъркане. Овкусява се със сол и черен пипер. Цвеклото и смесените пащърнак и целина се овкусяват поотделно с дресинга. В чиния се поставя ринг. Сипва се от цвеклото. Отгоре - от сместа с пащърнак и целина. Рингът се отстранява и накрая се слагат лентите моркови. Върху морковите се посипва от дресинга. Салатата се гарнира с листенца джоджен.
Свински котлети с горчица
ПРОДУКТИ: 4 свински котлета, 250 мл пилешки бульон
50 г краве масло (студено), 30 г каперси, 1/2 стрък розмарин, 2 с. л. едрозърнеста горчица, 2 с. л. зехтин, сол и черен пипер на вкус. За гарнитурата: 800 г пресни дребни картофи, 250 г морска сол.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Картофите се измиват и се слагат в тенджера. Сипва се солта и се наливат около 400 мл вода, трябва да ги покрива. Варят се до готовност. След това водата се излива, а картофите се връщат на огъня и се готвят, докато изсъхнат и побелеят от тънкия слой сол по повърхността им. Котлетите се овкусяват със сол и черен пипер и се готвят в тиган със зехтина до готовност, от двете страни, около 10 минути. Изваждат се и се покриват с алуминиево фолио. В същия съд се разтопяват 20 г масло и в него се запържват накълцаният розмарин и каперсите. Налива се бульонът и се добавя горчицата. Готви се, докато течността се редуцира наполовина. Дърпа се от котлона и се монтира с останалото масло. Месото се залива със соса и се сервира с картофите.
Тиквеник по ямболски
ПРОДУКТИ: 500 г тиква тип „цигулка“, 400 г захар, 1 пакет точени кори, 1/2 ч. ч. олио за запържване, 1 к. ч. олио за поливане, 1/2 пакетче канела.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Тиквата се настъргва на ситно ренде, след което се задушава в загрятото олио. Изсипва се захарта, разбърква се добре, прибавя се канелата и се изчаква да се сгъсти. След това се сваля от огъня и се оставя да се охлади. Дъното на тавата се намазнява и се покрива с две-три кори. Нанася се запържено предварително олио и част от плънката. Процедурата се повтаря, докато свършат корите, като последната кора също се намазва с олио. Тиквеникът се нарязва на ромбове. Пече се в предварително загрята на 160 градуса фурна, като температурата постепенно се увеличава до 180 градуса.
Все още няма коментари