Традицията у нас повелява питката да заема централно място на всяка празнична трапеза. Тайната на обредния хляб е, че докато се меси, в него трябва да се вплитат добри мисли и пожелания. Украсата ѝ също символизира желанията ни за следващата година. Много българи предпочитат готовите питки заради липса на време или умения, но има няколко класически рецепти, за които не се нуждаете от професионални умения, за да ви се получат добре.
Содена
ПРОДУКТИ: 1 яйце, 1 ч. л. сол, 1 ч. ч. кисело мляко, 1 ч. л. сода бикарбонат, 3 с. л. олио, 1 ч. л. захар, 3 с. л. маково семе, 3 ч. ч. брашно.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Яйцето се разбива със солта. Към него се прибавя шупналото кисело мляко със содата. Разбърква се добре. След това се прибавят и останалите продукти - олиото, захарта и маковото семе. Разбърква се отново. Малко по малко се прибавя и брашното, докато замесите меко тесто. Слагате питката в тава, застлана с хартия за печене. Печете около 20–25 минути в предварително загрята на 180–200 градуса фурна.
Царевична
ПРОДУКТИ: 150 мл прясно мляко, щипка захар, 1/2 кубче прясна мая, 500 г царевично брашно, 200 г бяло брашно, 3 яйца, 2 с. л. кисело мляко, 60 г краве масло, щипка сол, сусам, слънчогледови семки.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Затоплете малка част от млякото, сипете малко захар и натрошете маята. Разбъркайте и оставете за 15 минути да се активира маята. Сипете двата вида брашно в съд за месене. От едното яйце оставете белтъка. Добавете 2 яйца и 1 жълтък, киселото мляко, прясното мляко и сол.
Разтопете маслото и също го прибавете в съда за месене. Когато маята е готова, прибавете и нея и започнете да месите до получаването на меко тесто с жълт цвят и лека консистенция. Оставете за около 2 часа да бухне тестото. Намажете дъното на тава за печене с малко масло. Късайте топки от тестото и оформяйте питката във формата на цвете. Печете до готовност на 160-170 градуса. Намажете с отделения белтък и поръсете със сусам и слънчогледови семки. Върнете обратно във фурната за малко, за да изсъхне яйцето.
Памук погача
ПРОДУКТИ: 240 мл топло прясно мляко, 240 мл топла вода, 240 мл олио, 5 с. л. захар, 1 с. л. сол, 20 г прясна мая, 840 г брашно, 1 жълтък (за намазване).
ПРИГОТОВЛЕНИЕ:
Маята се разтваря във водата заедно с 1 с. л. захар. Покрива се с кърпа и се оставя настрана за 10-15 минути. В купа се сипват 3 ч. ч. от предварително пресятото брашно. В средата се прави кладенче и в него се наливат маята, млякото и олиото. Добавят се захарта и солта и се разбърква с лъжица. При постепенно добавяне на останалото брашно се замесва меко и еластично тесто. Разделя се на 2 топки и всяка се разточва на тънка, кръгла кора. Всяка кора се реже на 8 (или 12) триъгълника, които се навиват като кифлички. Нареждат се в тава върху хартия за печене и се оставят да втасат на топло или завити с кърпа, в загрята на 50 градуса фурна, докато удвоят обема си. След това се намазват с жълтъка, разбит с 1 с. л. олио, и се поръсват със семена по желание. Погачата се пече 40-50 минути в загрята на 180 градуса фурна.
С билки
ПРОДУКТИ: 700 г брашно, 300 г прясно мляко, 3 яйца, 1 пакетче суха мая, 1 пакетче суха мая, 1 1/2 с. л. захар, 1 с. л. сол. За плънката: 40-50 г краве масло, 1 скилидка чесън, 1 щипка естрагон, 1 щипка сол, магданоз, копър и розмарин на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: В купа се смесват брашното, млякото, маслото, маята, захарта, солта, 2 яйца и един белтък (жълтъкът се заделя, за да се намаже питката накрая) и се замесва меко и гладко тесто, което се разделя на 5-6 топки. Маслото за плънката се смесва с намачкания чесън, нарязаните на ситно подправки, естрагона и солта и хубаво се разбърква. Всяка топка тесто се разточва и намазва с ароматното масло. Слагат се една върху друга, завиват се на руло и се нарязват на парчета с дебелина около 4 пръста. Прехвърлят се в тава и се оставят да втасат. След това се намазват със заделения жълтък, разбит с 1 с. л. прясно мляко. Пече в умерена фурна, докато се зачерви.
Все още няма коментари