Най-честите вредни за организма вещества идват от новите покупки за дома. Килимите и мокетите са истински убийци, защото съдържат канцерогенни лепила и бои. Такива има и в пластмасите, гумираните накрайници, синтетиката, силните препарати за почистване и ред други заобикалящи ни ежедневно предмети. Има два варианта да избегнем вредата от тях – единият е да ги изхвърлим, а вторият – да напълним дома си с цветя.
Няколко са стайните растения, които са не само красиви, но и действат като филтър на въздуха у дома. Спатифилумът, наричан още Лилия на мира, е първенец по поглъщане на токсини. Ако намерите място за него, бъдете сигурни, че ще дишате чист въздух, без бензол, формалдехид и трихлоретилен. Дори сам той може да пречисти средно малка стая от 10 квадратни метра. Лилията на мира е непретенциозно растение, което не изисква много поддръжка, за да е щастливо и да изглежда добре. Трябва да се полива само когато почвата е суха, а мястото – предпочита да е слънчево, но не пряко осветено от слънчевите лъчи. За да дишате още по-свеж въздух, можете да го комбинирате с гербер. Двете растения се разбират добре и виреят по почти еднотипен начин. Герберът е известен като градинско цвете, но в последните години се предлага и във вариант на стайно – компактен и с по-къси стъбла. Макар по-дребен, той също поглъща бензола от въздуха без проблем. Ако решите да го прибавите към своята домашна градина, трябва да знаете, че обича ярка, но не пряка светлина. Почвата му трябва да е добре дренирана и влажна, за да ви радва с цъфтеж от средата на пролетта до края на есента.
За почитателите на вечнозелените храсти фикусът Бенджамин е най-добрият вариант. Той също има функцията да се бори с вредните токсини, кръжащи във въздуха. Непретенциозен е, но все пак би се радвал, ако е на шарена сянка. Почвата му трябва да е добре дренирана, а поливането – умерено. Фикусът Бенджамин е чувствителен спрямо промените, така че ако имате възможност, не го местете постоянно. Драцената и хризантемата също са подходящи оръжия срещу мръсния въздух у дома. Първото се характеризира с тънки и заострени листа и твърдо стъбло, достигащо понякога до 3 метра. Драцената пречиства помещенията не само от бензол и формалдехид, но и от ксилол и толуол. Тя обича светлината и водата, но ще издържи по-дълго, ако почвата й е суха, отколкото твърде мокра. Хризантемата има същите изисквания, а в замяна се отблагодарява на стопаните си, филтрирайки най-фините опасни частици, намиращи се във въздуха.
Все още няма коментари