Едва ли има българин, който да не си прави или поне да не купува кисело зеле през зимата. Полезните му качества са незаменими, тъй като то съдържа млечнокисели бактерии, които щом попаднат в червата, нормализират микрофлората и отстраняват дисбактериозата. Учените вече доказаха, че киселото зеле активизира ензимите, защитаващи червата от токсини, които са причина за възникването на рак. Затова те съветват поне два пъти седмично да се яде по една порция кисело зеле, приготвено според вкуса ни.
Капама чорба
ПРОДУКТИ: 400 г телешки джолан (с кост), 300 г свински джолан (без кост), 500 г кисело зеле, 200 г сурова пикантна наденица, 100 г ориз, 40 г свинска мас, 1 л зелев сок, 2 стръка праз, 1 глава червено цвекло, 1 ч. л. черен пипер на зърна.
ПРИОТОВЛЕНИЕ: Телешкото и свинското месо се заливат с около 2 л вода и се варят до готовност. Празът се нарязва на едро и се запържва в маста. Прибавя се обеленото и нарязано на кубчета цвекло. Налива се зелевият сок и се готви, докато зеленчуците омекнат. Добавят се зърната черен пипер, оризът и нарязаното на кубчета зеле. Готви се около 30 минути и се налива бульонът от варенето на месото. Наденицата се запича на сух тиган, след което се реже на шайби. Трите вида месо се слагат в супата. Готви се още около 15 минути и се сервира.
Мусака с наденица
ПРОДУКТИ: 600 г кисело зеле, 300 г сурово сушен колбас,
4 големи картофа, 4 скилидки маринован чесън, 2 с. л. олио (+ за намазване), 1 с. л. горчица, 1/2 с. л. червен пипер, 1 ч. л. копърово семе, сол на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Чесънът се нарязва на едро и се запържва в олиото. Добавя се колбасът, нарязан на кубчета. Ароматизира се с копъровото семе и се разбърква. Прибавя се нарязаното на немного ситно кисело зеле. Овкусява се с горчицата и червения пипер. Картофите се белят и се режат на тънки шайби. Половината се подреждат на дъното на намазана с олио тава. Отгоре се изсипва зелето с колбаса, покрива се с останалите картофи, намазва се с олио и се посолява. Тавата се покрива с алуминиево фолио. Ястието се пече 30 минути в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор. След това фолиото се отстранява и мусаката се запича до златисто – за около 25 минути.
Пълнени шницели
ПРОДУКТИ: 4 пилешки филета, 180 г кисело зеле, 2 с. л. заквасена сметана, 1 скилидка чесън, 50 г бекон (на лентички), 1/2 ч. л. кимион, 2 белтъка, 2 с. л. царевично нишесте, 4 филии бял хляб, 50 мл зехтин, сол и черен пипер на вкус.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Киселото зеле се накълцва на ситно, смесва се със стрития на паста чесън, сметаната и кимиона и се разбърква. Беконът се запича на сух тиган до златисто. Наситнява се и се добавя към зелето. Пилешкото филе се цепва през средата като пеперуда. Пълни се със зелевата смес. Затваря се добре с клечки за зъби. Белтъците се разбиват много добре, овкусяват се със сол и черен пипер и се смесват с нишестето. Хлябът се смила в блендер. Напълнените пилешки филета се потапят в белтъците. След това се овалват в хлебните трохи. Пържат се от всички страни в зехтина до златисто.
Баница
ПРОДУКТИ: 500 г брашно (+ за разточване), 1 ч. л. сол, 200 г свинска мас, 500 г кисело зеле.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Брашното се сипва в голяма купа. Прибавя се солта и се наливат около 250 мл вода. Свинската мас се разтопява и от нея се добавя 1 с. л. Замесва се меко тесто. Оставя се да почине 30 минути, покрито с фолио за свежо съхранение. Киселото зеле се нарязва на ситно. Тестото се разделя на 5 равни части. Всяка част се разточва на тънка кора. Всяка кора се маже с разтопена мас и се поръсва с предварително отцеденото кисело зеле. Навива се на стегнато руло, което се поставя в тава, покрита с пергаментова хартия и намазана с мас. Така се приготвят всички кори и когато са готови, се намазват с мас. Тавата с баницата се слага на котлона и се готви около 5 минути на умерен огън, за да се образува коричка. След това се пече в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор до готовност – около 30 минути.