„Ефект от присъствието на куче“ - има такъв терапевтичен термин. Наричат ги още четирикраките лечители.
Опашатите четириноги са не само забавно присъствие в дома, пухкав приятел, с който може да си играеш, и - искаш-не искаш - ще се налага да разхождаш, но има и още много ползи от него за здравето на децата.
Това доказа проучване на Медицинския център „Басет“ в Ню Йорк, съобщава obekti.bg. Темата му е: „Кучетата и детското здраве: профилактика на хроничните заболявания“.
Учените наблюдавали 643 деца на възраст 6-7 години в продължение на една година. Като те следели не само за физическото, но и психическото им здраве. Така стигнали до заключение, че в дома на тези деца, където имало куче, нивото на стрес и тревожност било много по-ниско в сравнение с тези, които нямали домашен любимец.
„За много от децата първата дума, която казват, е „куче“, обяснява педиатърът Ен Гадомски, научен сътрудник в центъра, която от 30 години работи с деца.
Преди време Марк Зукърбърг разказа във Фейсбук, че първата думичка на едногодишната му дъщеричка Макс не била „мама“ или „татко“, а „куче“. Основателят на Фейсбук сподели, че детето много обича косматият Бийст и дълго си играе и се забавлява с него.
Когато детето си играе с кучето, нивото на кортизола - хормона на стреса, при него се понижава. Възможно е това да се случва за сметка на отделянето на повече окситоцин - известен още като „хормон на щастието“, допускат учените.
Все още няма коментари