В епистоларна схватка влязоха Стефан Цанев и Вежди Рашидов, след като поетът отказа да приеме наградата „Златен век“, най-високото отличие на Министерството на културата. Писателят информира за това в открито писмо до Рашидов. Като причина за отказа Цанев изтъква друг скорошен носител на ордена – Димитър Иванов, бивш шеф в Шесто управление на Държавна сигурност.
Ето какво пише Стефан Цанев:
„На 06.01.2017 в сайта на Министерството на културата е публикувано съобщение, че на 10 януари тази година, след края на спектакъла „Процесът против богомилите“ в Народния театър, ще бъда удостоен с най-високото отличие на Министерството на културата – наградата „Златен век“, по случай моята 80-годишнина.
Г-н Министър,
Благодаря за оказаното внимание, но аз отказвам да приема тази награда. В края на миналата година Вие връчихте същото отличие на един от висшите началници на Държавна сигурност – най-зловещата репресивна институция на бившия тоталитарен режим. Държавна сигурност носи вината за хиляди погубени съдби, много от тези жертви бяха хора на изкуството. Награждаването на един от висшите й ръководители с най-високото отличие на Министерство на културата, „Златен век“, означава официално оневиняване на тази репресивна институция и същевременно е подигравка с паметта и страданията на нейните жертви.
Съжалявам, но да приема тази награда, би значело, че съм съгласен с този Ваш акт”, завършва Цанев.
Не закъсня и отговорът на министър Вежди Рашидов, част от който публикуваме:
"Скъпи Стефане,
Нека да ти честитя твоя 80-годишен юбилей, като искрено ти желая дълъг и пълен с творчество живот.
Аз разбирам, че естественото място на твореца е публичната среда и благодарение на медиите разбрах за твоите вътрешни терзания. Естествено е човек да има своя позиция да приеме или да отхвърли нещо. Но в случая трудно разбирам какво не желаеш да приемеш, тъй като аз до този момент не съм имал възможността да подпиша за каквото и да е отличие. Зная, че има такова предложение и съобщение за него, но то още не е стигнало до мен.
Така че, скъпи приятелю, няма още факт, а едно нещо може да се приеме или откаже, когато е факт. Когато такова предложение дойде при мен за подпис и ти си съгласен, аз с удоволствие ще го подпиша. Но тук ще кажа, че в близкото минало подписах една награда, и то с голямо удоволствие – лично мой избор бе ти да бъдеш награден с Националната награда „Христо Г. Данов“, заедно с парични средства. Ти я прие с радост и с охота, а аз бях щастлив, защото знаех, че я заслужаваш...”.
В разпрата се намеси и самият проф. Димитър Иванов, който запази пълно хладнокръвие. "Стефан Цанев е голям писател, голям интелектуалец. Не разбирам какво го е раздразнило толкова. Това е негово мнение. От тогава са минали 30 години и такива твърдения като неговите се доказват в паметта на хората. Но това е свободно изявление. Нямам бележки към Стефан Цанев, уважавам неговото творчество и смятам, че той е един от големите интелектуалци на България", заяви проф. Иванов.
Извън скандала честванията на 80-годишния юбилей на Стефан Цанев на 10 и 11 януари в Народния театър се отбелязват с два спектакъла по негови пиеси - "Процесът против богомилите" и "Духът на поета", който прави стотно представление. Постановките са на Маргарита Младенова.
"Процесът против богомилите" е най-съдбовната моя творба. Тя предопредели живота ми. Пишейки за еретиците, аз станах еретик. Еретик във всякаквия смисъл на тази дума. И смирено понасям произтичащите от това последици", казва Стефан Цанев за пиесата. Сред актьорите в спектакъла са Деян Донков, Рени Врангова, Иван Бърнев, Теодора Духовникова, Теодор Елмазов, Пламен Пеев, Йосиф Шамли. В "Духът на поета" играят Христо Мутафчиев, Валентин Танев и Павлин Петрунов. "Тези чествания са нашият начин Народният театър и всички ние да се поклоним пред таланта на Стефан Цанев и да благодарим за това, че имаме шанса да бъдем негови съвременници", каза директорът на Народния Мариус Донкин.
Проф. Божидар Димитров: Цанев е храненик на комунизма, чудя му се!
Известно е, че апологети на комунизма, на комунистическата идеология, на БКП, на ЦК на БКП и на Първия ръководител, потърсиха след Десети ноември антикомунистическо минало. И голяма част от тях го намират. Чудя се на поета, писателя и драматурга Стефан Цанев защо му трябваше на 80-годишна възраст да търси такова минало, след като много добре е известно - особено за хората на моята възраст, а и за по-млади, какви оди във възхвала на гореспоменатите институции е писал преди Десети. За което е получавал съответно всичко, което се полага в такива случаи. Той е един от хранениците на комунизма. Затова много се учудвам.
Обяснявам си поведението му и с това, че ние сме възрастни хора. Известно е, че след 75 години – природата го е казала, човек започва да забравя. Най-вероятно на 80 години Стефан Цанев вече е забравил какви ги е писал. И затова така глупаво се е изцепил.
Колкото до Димитър Иванов, той получава „Златен век” за своите постижения в областта на културата. А не в областта на шпионажа и тайните служби, където едва ли може да получи нещо по простата причина, че доста късно е започнал работа в тези служби. И ако се намери поне един човек, който да каже, че е пострадал от действията на Димитър Иванов, аз също ще си оттегля подписа. Защото е известно, че трима директори на най-големите музеи – Националния археологически, Националния военноисторически и Националния исторически музей, бяхме сред хората, които заедно с председателя на БАН, ректори на университети и пр. предложихме Димитър Иванов да получи „Златен век” в областта на културата и историята.
Богдана Карадочева: Стефан е достоен човек
Стефан Цанев не е храненик на комунизма. Негови роднини са много пострадали от комунизма, леля му е била застреляна като горянка...
Стефан е един достоен и много талантлив поет и писател. Живеехме в такова време. Това, че е написал някакви стихотворения - всички правеха компромиси, за да може да им минат и другите произведения.
Скандал Стефан Цанев – Вежди Рашидов заради ДС
Поетът отказа наградата „Златен век” заради Димитър Иванов от Шесто
2 коментара