На фона на по-високите цени на водата от 1 януари и въпреки падналия сняг 145 населени места в страната са на воден режим. Освен че през годината имаше сериозно засушаване, основната причина за проблемите остава остарялата ВиК мрежа.
Жителите на село Горна Студена, община Свищов, не помнят кога последно са имали нормално водоснабдяване. От юли обаче им наложили драстичен режим. Хората вече са се уморили от запасяването с вода в бидони, туби и бутилки.
Въпреки че помпените станции черпят вода от няколко кладенеца, не могат да насмогнат на изключително амортизираната канализация, построена преди Втората световна война – през 1938 г., коментира кметът на Горна Студена Пламен Иванов:
„За съжаление, всеки, който и да е бил управник, дали на Община Свищов, дали на областно, държавно ниво, всеки е игнорирал този проблем. И само „закърпване“, само отстраняване на аварии и това е. ВиК „Йовковци“ твърдят, че те не са собственици, и това е така. Собственици са общината, но тя не разполага с необходимия ресурс“.
В подножието на Рила планина, в трите общини – Рила, Кочериново и Бобошево, през лятото беше обявено частично бедствено положение, а жителите три пъти излизаха на протест заради липсата на вода. Организирана е проверка, която установява, че са направени четири незаконни отклонения на довеждащия водопровод на град Рила, използвани за напояване. Но и тук основният проблем си остава остарялата ВиК мрежа.
Станислав Горов – кмет на Кочериново: „Позволяваме над 60% от водата да бъде загубена. Затова много ни е нужна помощта от държавата, поне този водопровод от Пастра до Рила да бъде подменен“.
И докато хората страдат от липсата на вода, отговорните институции обясняват проблема с невижданото досега засушаване – тази година се наблюдава 72% намаляване на речния отток, като най-сериозно е в Дунавската равнина, където процентът е 82. А също и с огромните загуби на вода във ВиК мрежата, които на места са над 80 на сто, а в напоителните системи достигат и до 90%.
Все още няма коментари