Снежана Фурнаджиева е родена на 2 ноември 1952 г. в Пловдив. Завършва Великотърновския университет. Била е инспектор, експерт в Регионалния инспекторат на МОН, преподавател в Будапеща в Българо-унгарската езикова гимназия. Дълги години е водила школа по дизайн в общински детски комплекс. Спечелила е 10 гран при и 22 първи награди от конкурси по дизайн.
Има 24 самостоятелни изложби, от които 7 в чужбина, участвала е в 45 национални изложби и във всички изложения на Дружеството на пловдивските художници. Нейни картини са притежание на галерии в Пловдив, София, Будапеща, Виена, Париж, Лондон, Стокхолм, Солун и др. За трета година е председател на Дружеството на пловдивските художници.
- За първи път в стогодишната история на организацията председателското място се заема от жена. Какво успя да направиш за три години?
- Успях да изведа дружеството на позиции, с които Пловдив се съобразява. Разгърна се активна творческа дейност с много и високопрофесионални изложби. Привлякох много млади творци,
а знаковите пловдивски художници се завърнаха в залите.
Възкресихме онова творческо време, когато групата на пловдивските художници беше мястото, което даде най-добрите художници на Пловдив, България и света, когато емблемата на града беше “град на художниците”- Успях да предотвратя събарянето на сградата на “Гладстон” 32, стопанисвана от стогодишното дружество на СБХ 43 години. Нещо повече, отвоювахме основен ремонт, с който сградата заедно с възроденото дружество ще влее пълнокръвен живот в бъдещата ни голяма кауза: Пловдив - 2019.
- Какво можем да видим на последната изложба на ДПХ?
- В момента в Дружеството на пловдивските художници (ДПХ) се откри ежегодната пролетна изложба “Цветове” в навечерието на най-светлия християнски празник Великден.
В залата грее пъстроцветен букет от ярки багри, форми и послания в съзвучието на най-младите заедно с доказаните творци Вълчан Петров, Васил Стоев, Матей Матеев, Минчо Панайотов, Иван Краевски, Венета Маринова, Михаела Иванова и много други. Изложбата се превърна в едно изключително желано място, където в простора на залата и светлината на оберлихта художниците съизмерват силата на своето постижение, а гостите и ценителите откриват своята творба, която ще им донесе духовен баланс и удовлетворение.
- Какво би казала за твоята картина в изложбата?
- Моята картина, наречена “Кости”, изразява протеста срещу вандалското разрушение на тютюневия склад на “Одрин” 8 - грозен акт за унищожение на българската култура и памет.
- Какво търсиш в твоите картини?
- В тях влагам послания чрез семантични знаци за комуникация с Вселената и Бог. В картините ми присъстват части от любимия ми град Пловдив, преобладава синият цвят, носител на чистотата. Присъства и жената - нежна, изтънчена и мъдра, жрицата на живота, която с любов и интуиция внася благородство и осъществява духовното извисяване.
- Какъв човек си като характер?
- Аз съм човек, който залага на позитивното, с него успявам да вдъхновявам и организирам хората около себе си. Отстоявам позициите си, опирайки се на човешките добродетели, със сила, вяра и дух, които респектират и контрастират на корупцията и раболепието.
- А какво ненавиждаш?
- Ненавиждам безчестието, подлостта и коварната хитрост, с които някои хора се опитват чрез фалшивото си обаяние да се доберат до общинската хазна, с което по-скоро вредят на Пловдив.
Снежана Фурнаджиева: Вандалството с тютюневия склад е грозен акт
Аз съм човек, който залага на позитивното
0 коментара
Снежана Фурнаджиева
С Хайгашот Агасян
Все още няма коментари