Втората кадена вечеря, след тази на Бъдни вечер, се приготвя в последния ден на годината. Това казва Грозделина Георгиева, уредник в Регионалния етнографски музей, цитирана от Фокус. На ритуалната трапеза се слага обредна пита, баница с късмети и свинска глава, каза още етнографът. По думите й, на масата се слагат още орехи, чесън и лик, като по тях се гадае. Орехите от трапезата се чупят, за да се види, дали ще е пълна и цяла годината. След като се прекади масата , най-възрастният стопанин разчупва питката, каза още Георгиева. Според традицията, ако парата се падне на него, той трябва да я носи винаги със себе си, за да има късмет къщата. Втората кадена вечеря е свързана с различни гадания, едно, от които е свързано с това, къде ще се задомят неженените в къщата.
Всеки от тях, слага първия залък от ритуалната пита под възглавницата си е се надява да сънува бъдещия си партньор, каза още Грозделина Георгиева. Важна част от кадената вечеря е й баницата с късмети, като в нея се слага късмет за всеки член от семейството, независимо дали присъства в дома. Всеки пази късмета си през цялата година и се надява, че той ще се осъществи, каза още Георгиева. Последният ден от година е дълбоко свързан и обичаят сурвакане, дал името на празника.
Той представлява обредно обхождане на населеното място от група сурвакари - малки момчета на възраст 4-12 години или ергени. Те влизат по къщите и сурвакат членовете на семейството и добитъка, като потупват всекиго по гърба със сурвачки от дряново дърво - жилавия символ на новия живот, украсени с кравайчета, сухи плодове, пуканки, сребърни монетки и червени конци, каза още Грозделина Георгиева.
Все още няма коментари