На 21 октомври се навършват 42 години от смъртта на Вълко Червенков. БКП величието е погребан на Централните софийски гробища, но днес гробът му е почти неоткриваем. Скромният му паметник не е почистван от минимум десетилетие и едва се вижда, възмущават се граждани, които посещават гробовете на свои роднини в близост. Вечният дом на Червенков е запуснат, буренясал и оставен на произвола на времето от роднините му, които не са му правили помен от 2013-а насам, когато дъщеря му Ирина беше жива. Единствената щерка на генералния секретар на БКП и премиер на България до 1956 г. издъхна след кратко боледуване през май 2014 г. Проф. Червенкова има двама синове, единия от които губи още докато е жива. Инцидентът се случва в САЩ, където и двамата синове на Ирина отиват да живеят още на младини. Павел е блъснат от камион и умира на място, а вдовицата му Мая не успява да преодолее трагедията и се връща в България.
Все още в Америка е другият внук на Вълко Червенков – Александър. Той е сред най-популярните нашенци зад океана, където вече е с титлата професор. От години Александър преподава мениджмънт в един от най-престижните американски университети в Чикаго – „Келог скул ъф мениджмънт“. През миналата година той се сдоби с палат за чудо и приказ срещу сумата от 1,8 млн. долара, която се равнява на точно 3 037 302 лева. Къщата му се намира в покрайнините на Чикаго и разкрива невероятна гледка към известното езеро Мичигън. Имението разполага с 5 спални, 3 бани, всекидневна, кухня и градина и се простира на над 400 квадрата. Дали обаче Александър го обитава сам или не, не се знае, тъй като в социалните си мрежи той не споделя никакви подробности за личния си живот, нито дали има съпруга и деца.
За последно той бе забелязан у нас през 2014 г., когато майка му Ирина, дъщеря на Вълко Червенков, почина вследствие на масивен инфаркт, след който изпада в 20-дневна кома, от която повече никога не се събуди. Живеещият в имение за милиони Александър явно няма възможност да задели средства, за да ремонтира гроба на знаменития си дядо. Възрастни социалисти се чудят как досега не е нает човек, който срещу скромна сума пари би се съгласил да поддържа в прилично състояние вечния дом на покойния премиер.
Вълко Червенков е изтъкнат деец на БКП. Роден е в семейство на военен. От най-ранните си младежки години става член на БКП и се включва във военната организация на партията. Получава първата си смъртна присъда на 25 години и е принуден да емигрира в Съветския съюз, където работи в Коминтерна. По време на Втората световна война е главен редактор на задграничното радио „Христо Ботев“, за което получава втората си смъртна присъда.
Червенков се завръща в страната след 9 септември 1944 г. След смъртта на Васил Коларов през 1950 г. е избран за генерален секретар на ЦК на БКП и министър-председател. Свален е от тези позиции на Априлския пленум на ЦК на БКП, когато на власт идва Тодор Живков. По-късно е изключен от БКП. Умира през 1980 г. и въпреки че е в немилост, е изпратен от множество хора.
Все още няма коментари