Две престъпни групировки въртят търговия с органи в България, съобщиха осведомени от МВР. Разследващите престъпния бизнес са по петите им, но все още събират необходимите доказателства. Засега е известно, че той се командва от богати роми от провинцията, които действат по познатата схема: купуват от закъсали цигани бъбреци срещу скромните 3000 евро и ги препродават в чужбина за над 80 000 евро. Пак там черен дроб, дарен от българи, струва 50 000 евро. Каналът за износа на органи е много стабилен.
Трансплантациите не се правят у нас, а в нелегални клиники в Гърция и Турция. Обикновено екипите по присаждането работят нощем донорите на органите биват изписвани от болниците само два дни след тежката хирургическа интервенция и се завръщат в България. Разноските по транспорта им се поемат от „фирмата” която е уредила кървавата сделка.
Но когато се появят усложнени - не рядко явление, тези пациенти постъпват в нашите болници. Тъкмо от една такава болница е започнало да се разплита кълбото на споменатия черен бизнес с органи. Пациентът, с тежка инфекция след като е дарил бъбрека си в Гърция, решил да издаде пътя на бизнеса с органи. Човекът бил принуден да си продаде бъбрека, защото теглил 2 кредита, но останал без работа. Единствената алтернатива пред него за да не загуби къщата си в Пазарджик, била продажбата на бъбрек. Влязъл във връзка с дилърите по интернет.
По неофициална информация миналия месец за Гърция са заминали 10 българи, 7 от тях роми, които са се върнали оттам с по един бъбрек. Други 20 души чакат да бъдат изведени зад граница и дарят бъбреци и стволови клетки, съобщи пациент, неотдавна продал единия си бъбрек. По този повод от Изпълнителната агенция по трансплантации преди дни предупредиха, че хората, които предлагат органите си в интернет срещу заплащане, са потенциални жертви на дилъри на човешки органи.
От МВР потвърдиха, че освен разследванията, са започнали внезапни проверки по сигнали. Вече никой не отрича, че да купиш бъбрек, черен дроб и стволови клетки от сайт за колективно пазаруване в България се оказва толкова лесно колкото да си купиш чанта или обувки. Между обявите за стоки за бита човек може да се натъкне и на десетки, в които хора предлагат органите си. Те дори обявяват исканата цена за тях - между 30 000 и 50 000 лева. Запознати с черния пазар у нас обаче продължават да твърдят, че трудно могат да получат толкова пари за предлагания орган.
Нашият закон забранява живото донорство между хора без роднинска връзка. Извършването на подобен вид трансплантации в чужбина крият големи рискове. Освен този, дали операцията ще бъде успешна, много вероятни са и смъртоносни усложнения след нея. Немаловажно е и това ,че човек попада в пипалата на дилъри на органи. Те цинично и нагло го обират – броят му мизерна сума, а печелят десетки хиляди евро от неговите бъбреци или черен дроб.
Алчни дилъри на органи броят само 3000 евро за бъбрек
Нелегални трансплантации - в Гърция и Турция
0 коментара
Все още няма коментари