Всяко регистрирано домашно куче трябва задължително да има и инплантиран микрочип. Поставянето на идентификационния код от ветеринарния лекар ще струва около 40 лв. Това гласи приета на второ четене промяна в Закона за ветеринарномедицинска дейност. Парламентът одобри окончателно поправките в закона, като увеличи и глобите.
Чипът носи информация за стопанина и адреса на домашния любимец, което ще помогне животното по-лесно да бъде върнато на собствениците, ако се загуби. Очаква се мярката да намали и масовите случаи у нас на изоставени животни, за което законът предвижда санкции по отношение на безотговорните стопани.
Досега след регистрация на домашния любимец при ветеринарния лекар, кучето межеше или да бъде татуирано или да му се постави микрочип. Шефът на фондация "Четири Лапи" Явор Гечев приветства промяната и я определи като "голяма крачка напред".
"Татуировката има много недостатъци. Един от тях е, че избледнява с времето, а вторият и основен недостатък е, че няма унифицирана система за данните, които трябва да съдържа една татуировка и съответно не може да бъде въведена в базата данни на националната система на Агенцията за безопасност на храните", обясни той.
Микрочипът съдържа уникален идентификационне код, който на практика е индивидуалният номер на кучето. След поставянето му ветеринарният лекар трябва да въведе данните в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
"Микрочипът вече е задължителен при кучетата и конете при идентификация. За котките обаче не е задължителен, освен ако животното не трябва да бъде транспортирано. Вървим в правилната посока. Трябва да има идентификация, да се направи връзка между всяко едно животно и собственика, особено когато става въпрос за изоставени и изгубени кучета", подчерта Гечев.
Все още няма коментари