Около 1,7 млрд. лв. струваха Коледа и Нова година на българите. 500 млн. лв. са изхарчени от началото на декември за подаръци, резервации на почивки и купуване на хранителни продукти за посрещане на Коледа и Нова година. Още 1 млрд. лв., или по 100 млн. дневно, бяха отделени за празничното пазаруване между 21 и 31 декември.
Пуснатите от БНБ банкноти и монети в момента са за около 12,4 млрд. лв. За сравнение, в края на ноември парите в обращение са били 11,9 млрд. лв., или с половин милиард по-малко.
Повечето търговци твърдят, че оборотите за празниците са приблизително като миналогодишните. Тогава паричната статистика отчита 800 млн. лв. повече в края на декември, или 11,6 млрд. лв. при 10,8 млрд. към 30 ноември.
Поне още 25%, или 200 млн. лв., са харчовете, които не се включват в тези данни, защото са платени с дебитни и кредитни карти. Коледната трапеза струваше колкото и през миналата година. Пазарът е балансиран и отклоненията при основните храни като колбасите, месото и яйцата е 0,7-0,8%, което е нищо.
Спрямо миналата година картофите, зелето, захарта и олиото са на по-високи цени. Те обаче се компенсират от поевтиняване при почти всички цитруси - портокали, лимони, банани. Типичните варива за постната трапеза на Бъдни вечер, като боб и леща, също са на по-ниски цени.
Преди Коледа българите купуваха най-много смартфони, таблети и лаптопи. Тази година с големи ръстове са продажбите на смартчасовници, каза съсобственикът на голяма верига Божидар Колев. Друг продукт с голямо търсене са колонки към телефони и таблети. Добър пазар вече били и дроновете, които се търсят за подаръци и на малки, и на големи.
Като цяло оборотите са като миналогодишните, но се развиват с по-бързи темпове продажбите на лизинг, които вече са над 30% от всички, обясни Колев. Причината за това са ниските лихви по кредитите, които са се отразили положително на пазара.
Близо една четвърт от хората в България не могат да отделят почти никакви пари за празниците, показва обаче анализ на КТ "Подкрепа". Според данните над 1/10 могат да похарчат едва по около 20 лева.
Около 60% от анкетираните са посочили, че могат да отделят между 20 и 100 лева за Коледа, а само 15% - над 100 лева на човек.
Поне 51,80 лв. трябваха за постната трапеза на Бъдни вечер, показват изчисленията на "Подкрепа". Сумата скача на средно 100 лв. за новогодишна вечеря, когато се включат месото и напитките. Според фирми за бързи кредити пък един от всеки петима българи взема заем, за да купи подаръци за Коледа.
Близо 450 млн. лв. са платени за Нова година и Коледа извън къщи. Празник у нас излиза средно на човек 350 лв., в чужбина - 780 лв.
Около 449,7 млн. лв. са изхарчени от българите, за да посрещнат Коледа и особено Нова година извън вкъщи - на екскурзии у нас и в чужбина.
Общо 750 000 нашенци пътуват към български хотели, но голяма част от тях са били и при близки и роднини за двата празника. Още около 240 000 българи са прекарали празниците в чужбина в периода 15 декември - 10 януари.
Колко похарчихме за новогодишните празници
Една четвърт от българите не са отделили никакви пари, малцина са надвишили 700 лева
0 коментара
Все още няма коментари