Емил Георгиев е главен секретар на Федерацията на потребителите в България. Той седна на стола на рано отишлия си от този свят Павел Кърлев и продължи битката му за защита правата на потребителите в България. В последно време много възрастни и немощни хора се оплакаха в медиите за издевателствата над тях от страна на топлофикациите и на електроснабдителните дружества и по този повод водим този разговор с инж. Емил Георгиев.
- Г-н Георгиев, май надеждата на тези нещастни хора да се преборят с узурпатора, наречен “Топлофикация”, остана само Федерацията на потребителите?
- Да, смея да твърдя, че Федерацията на потребителите в България наистина е единствената потребителска организация, която води битки за защита правата на потребителите. И то не само в областта на обществените услуги - услугите за предоставяне на топлинна енергия, електроенергия, ВиК и мобилни връзки.
- Достатъчно защитени ли са правата на българските потребители?
- Извън всякакво съмнение е, че фундаменталният проблем на потребителите е не само бедността, но и това, че не са достатъчно защитени. Да, налице е добър Закон за защита на потребителите, съобразен с изискванията на ЕС. Но много закони все още не са хармонизирани с Директивите на европейската общност.
- Дайте пример?
- Красноречив пример за това е нежеланието да се хармонизира Законът за енергетиката с Директива 83/2012 на ЕС. Съгласно тази директива, потребителят не е задължен да ползва услуга, която не желае да ползва, или да заплаща за непредоставена услуга, каквито са безбройните случаи за заплащане за сградна инсталация. Така топлофикационните дружества прилагат законодателството избирателно, така, както дяволът чете евангелието.
- В смисъл?
- Да, точно така, както дяволът се отнася към евангелието! Защото в преходните и заключителни разпоредби на закона е записано, че в случай на противоречие между два закона приоритет има този, който в по-висока степен защитава интересите на потребителите, т.е. Законът за защита на потребителя. Резултатът от това разминаване е печален - издевателство над абонатите. Така например “Топлофикация” - София досега е завела към 15 хиляди съдебни дела. И само като си представите, че повечето от тях са възрастни хора, с мизерни пенсии. Дори наскоро стана известен случай как е осъдена възрастна жена за задължение от 3 лева. Това нормално ли е? Тази жена е осъдена да заплати на “Топлофикация” над 350 лв. А при образуването на съдебно производство за издаване на заповед за изпълнение се начисляват адвокатски възнаграждения на стойност от 300 до 900 лв. След като съдът издаде заповед за изпълнение и изпълнителен лист, “Топлофикация” образува изпълнителни дела в кантори на частни съдебни изпълнители и техните юристи начисляват нови възнаграждения от 300 до 900 лв.
- Ами частните съдебни изпълнители, кошмарът на пенсионерите?
- Частните съдебни изпълнители също начисляват свои възнаграждения за всяко извършено от тях действие и по този начин се формира една изключително висока сума, която, оказва се, потребителят дължи. Затова казвам, че трагикомедията с т.нар. “Вальо Топлото” е малък фрагмент от престъпен механизъм, където злоупотребите са много малки в сравнение с ограбените с помощта на тузари адвокати и частни съдебни изпълнители. Както впрочем и представители на колекторски фирми, които реализират милиони за сметка на потребителите.
- Какво ще кажете за такса “Сградна инсталация”?
- Топлофикационните дружества са превърнали потребителите на топлинна енергия едва ли не в крепостни селяни. Заради същата тази такса “Сградна инсталация” софиянци са длъжни да плащат до гроб, дори при демонтирани радиатори. Колкото и зловещо да звучи, поне на този етап те са обречени да бъдат длъжници и на оня свят.
- Може ли да се говори за действия на съдебните институции във вреда на потребителите?
- Да, може да се говори за случаи, при които отделни съдии взимат, меко казано, странни решения в полза на “Топлофикация” - София.
- Защо парламентът не променя законови текстове, които са във вреда на потребителите на топлинна енергия?
- За съжаление, НС продължава да наблюдава с безразличие хаоса при предоставяне на топлинна енергия. По всичко личи, че в парламента има политическо лоби, което е обвързано с фирми, в т.ч. и с “Топлофикация” - София. Това лоби защитава техните корпоративни интереси, без да се вълнува за съдбата на потребителите. Въпреки това ние от Федерацията продължаваме битката против корпоративната алчност на топлофикационните дружества. Нашата цел е тази хармонизация да се извърши час по-скоро.
- По-конкретно?
- Поддържаме добри взаимоотношения и с Комисията за защита на потребителите в Народното събрание. Предвиждаме да свържем в мрежа нашите представителства в Хасково, Видин, Монтана, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Бургас и на други места с шест дирекции на Комисията за защита на потребителите в страната. Целта е включването на наши специалисти в съвместни проверки по региони, както и участие в помирителни комисии. Ще засилим и партньорството си с медиите. За тази цел ще даваме гласност на всички жалби и установени нарушения на потребителските права.
Нашите пари
Инж. Емил Георгиев: „Топлофикация”-София води 15 000 дела срещу потребители
Над 50 на сто от подсъдимите са възрастни и болни хора с мизерни пенсии
1 коментара