Химикали, съдържащи се в опаковките на храните, могат да доведат до напълняване и нарушения в хормоналния баланс, сочат последни проучвания на германски експерти. Проблемите с теглото са първите проявления, и то при доста ниски концентрации на вредните вещества.
Фталатите, които правят хранителните опаковки по-гъвкави, най-често попадат в човешкия организъм от опаковките на мазни продукти като сирене, кашкавал, колбаси и пушени меса. Фталати се съдържат и във виниловите подови настилки и покривки за маса.
Авторите на проучването от центъра „Хелмхолц“ в Германия предупреждават, че излагането на действието на фталатите, дори в ниски концентрации, може да причини изменение в метаболитните процеси в организма, които в повечето случаи са необратими.
Метаболитните процеси влияят върху степента на изгаряне на калории и всяка промяна в тях може да предизвика нарушения на хормоналния баланс и натрупване на тегло. "Опаковките, в които се слагат саламите, са изключително вредни. Химикалите от тях влизат в продуктите, които хората консумират, и след това се натрупват в организма. Не стига че много от храните, които ядем, са вредни, но и опаковките им са ужасни", коментира Янсен Гетц, един от ръководителите на проучването.
Изследователите са установили, че под въздействието на фталатите се увеличава пропорцията на ненаситените мастни киселини в кръвта и се нарушава метаболизмът на глюкозата.
Специалистите съветват, веднага след отваряне, опаковките на сирене и колбаси например да бъдат изхвърляни, а продуктите - преместени в съдове, предназначени за съхранение на хранителни продукти. Най-безвредно за момента се оказва стъклото.
Все още няма коментари