На 15 май 1940 г. найлоновите чорапи се появяват в магазините и само за ден се превръщат в най-популярната стока за женския гардероб. За три часа са продадени 4000 чифта, за един ден 72 000 чифта, за четири дни - 4 милиона чифта, а за една година 64 милиона чифта.
През 1937 г. изобретеният от химика Уолъс Каротърс найлон е патентован от фирмата “Дюпон”. Любопитен факт е, че името на найлона съвсем не е случайно. То идва от съкращението на Ню Йорк (NY) и първите букви на Лондон (LON), тъй като е продукт на съвместна разработка на американски и английски учени от американската компания “Дюпон”.
Истинският изобретател на найлоновите чорапи всъщност е Джулиан Хил, който работел за лабораторията, ръководена от Уолъс Каротърс. Хил бил изследовател и работел с екипа си за откриване на заместител на коприната. Учените открили, че чрез изтегляне на нагорещен прът, смес от каменовъглен катран, вода и спирт, може да се създаде нишка от материал, който е силен, прозрачен и с вид, подобен на коприна.
Легендата “носи”, че на откритието се зарадвали всички освен Каротърс, който не можел да си представи за какво би могла да се използва новата материя. Каротърс бил много добър химик, но страдал от депресия. През 1937 г., малко след като жена му му съобщила, че е бременна, той се самоубил, като погълнал голямо количество цианид. Като знак на почит към неговата работа от “Дюпон” решили, че той трябва да се приветства като изобретател на полимер 6.6. Така “Дюпон” го затрупва със слава, посочвайки го като “изобретателя на найлона”.
Откриването на найлона довежда след себе си и една от най-големите революции в женския гардероб. Появяват се найлоновите чорапи. Преди революционното откритие жените носели вълнени или копринени чорапи.
Прототипът на първите найлонови чорапи е представен през октомври 1939 г. на Световната изложба. Заедно с тях са представени и други революционни открития от типа на цветната фотография, телевизори и различни ел. уреди.
Само за един ден те се превръщат в най-популярната и най-важна стока за женския гардероб. Втората световна война внезапно прекъсва връзката между жените и найлоновите чорапи. По това време те се раздавали само с купони. Тъй като получаването им било много трудно, най-запалените по модата жени рисували с молив за очи тънки линии на босите си крака, за да създадат усещането, че са с чорапи. Революционното откритие - найлонът - тогава било необходимо на армията. Използвал се за изработката на дъждобрани, парашути и палатки. Дори и вече произведените найлонови чорапи били претопени и използвани за военни цели.
Българките също жадували за модния аксесоар, стига да могат да се сдобият с него по време на соца.
Знаете ли, че...
Когато найлоновите чорапи бяха на мода
Откривателят на материята се самоубил
0 коментара
Все още няма коментари