На 16 април 1879 година, 213 народни представители в град Велико Търново подписват Конституцията на Българското княжество, останала в историята под името Търновска. Тя се състои от 169 члена, подредени в 22 глави. Княжеството се определя като “монархия наследствена и конституционна, с народно представителство“ и широки правомощия на бъдещия княз. Търновската конституция е изменяна само два пъти – на 15 май 1893 г. и на 11 юли 1911 г., а на 4 декември 1947 г. е заменена от утвърдилите се на власт комунисти с приетата от Народното събрание Конституция на Народна република България.
Днес Народното събрание организира Ден на отворени врати. Инициативата е по повод Деня на Конституцията и 200-годишнината от рождението на Екзарх Антим I. Денят на отворени врати ще започне в 10.00 часа и ще продължи до 15.00 часа, съобщиха от пресцентъра на Народното събрание.
Председателят на парламента Цецка Цачева ще посрещне първите посетители в 10.00 часа в Южното фоайе. Сред тях ще бъдат студенти по право, политически науки, история, философия и социология, които ще бъдат специални гости на законодателната институция.
В Деня на отворени врати посетителите ще могат да разгледат изложба, в която са показани оригиналите на четирите български конституции от 1879, 1947, 1971 и 1991 г. На 12 информационни табла, посветени на Конституцията на Република България, са представени интересни факти, снимки и документи, илюстриращи работата по изработването и приемането на четирите основни закона на България. Сред експонатите е и председателският звънец от Учредителното събрание във Велико Търново.
Епископската митра, жезълът и лични вещи на Екзарх Антим І, който е председател на Учредителното събрание, приело Търновската конституция, ще могат да видят още посетителите в Деня на отворени врати. Животът и дейността на Антим I са представени на 16 табла, на които е поместена и информация за събитията, свързани с борбите за създаване на българската екзархия и работата на Учредителното събрание след 1879 г.Експозицията по повод Деня на Конституцията е организирана в сътрудничество с Държавна агенция „Архиви”, Националния църковен историко-археологически музей, Регионалния исторически музей – Велико Търново и Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий”.
Все още няма коментари