Според преданията в Странджа планина е погребана египетската богиня Бастет. Тази легенда събужда не само иманярски страсти. Още с откриването на животинска кожа с непознати знаци от иманяря Мустафа през 1981 г., която той предоставя на Людмила Живкова, започва историята на една от най-тайнствените находки по българските земи.
По нареждане на Людмила са организирани няколко експедиции. Едни от най-известните археолози и антрополози търсят тайнствения некропол на египетската жена котка край Малко Търново. В легендата е въвлечена и пророчицата Ванга, която според местните била предупредила дъщерята на Тодор Живков да пази свещеното място. Още драматургичност в историята добавя и вярването, че над Странджа тегне египетско проклятие, което едновременно я брани, но и отблъсква хората. Повечето са убедени, че това се отнася единствено за онези с непочтени намерения. Други добавят и щипка лунен прах към легендата за Бастет, като казват, че извънземен разум закриля загадките на богинята и дори, че некрополът е портал към друго измерение.
Легенда гласи, че Бастет била тракийска принцеса, с тяло на жена и глава на котка, която прекарала по-голяма част от живота си в Древен Египет. В края на дните си пожелала да бъде погребана в родната Странджа.
Тя била висока около 1,60 м и носела фараонска корона, а на врата ѝ имало златно колие с герб на орел и змия. Посветени в тайните на видимия и невидимия свят, нейните последователи закривали лицата си с маски на котки. Изобразявана е и като лъвица.
Мястото на гробницата на Бастет се намира в подножието на най-високия връх в българската част на Странджа – Градище, на около 6 км от Малко Търново.
Дори в тази история да няма нищо примамливо за някои, а единствено фантазми, Странджа си остава магия, която трябва да се преживее.
Едно такова място, което пази древната история на Странджа планина, е Парория. Защитената местност се намира между селата Калово и Заберново. Приказната гора в района, с вековни дървета, на повече от 120 години, сякаш разлиства древността, за да разкрие неподозирани тайни. В тази магична гора се откроява един великан – 1000-годишният дъб благун – най-интересното и най-възрастното дърво в Странджа.
В Парория се намира параклисът „Света Петка“. Историците предполагат, че той е бил построен на мястото на Парорийския манастир на Григорий Синаит – създател на исихазма – сърцето на Православната църква. През XIX век археолозите търсят в Странджа манастира на Григорий Синаит, който бил построен върху пещера, в която Синаит се отдавал на дълбока молитва и умосъзерцание.
Ако тръгнете от Воден към Крайново, ще се озовете до разкопките, които разкриват останките от обителта. Мнозина определят мястото и гледката като наистина божествени, носят смирение и дават най-ясна представа за енергията, която Странджа излъчва.
Египетска богиня е погребана в Странджа планина
По нареждане на Людмила Живкова са организирани няколко експедициидо мистичното място
0 коментара
Все още няма коментари