Космическите постижения се свързват предимно с имената на първия космонавт – Юрий Гагарин, и първият човек, стъпил на Луната – Нийл Армстронг. Тези мъже вдъхновиха много жени да полетят към космическото пространство.
Една от може би най-известните жени космонавти е рускинята - Валентина Терешкова. Тя е първата жена летяла в Космоса на борда на космическия кораб „Восток 6“ през 1963 г. Интересно е, че родителите на Валентина не знаели за предстоящия полет. От дома си тя се отправя към Космоса, а роднините научават за това от новините.
През 1962 г. е включена в женския космонавтски корпус (където остава до 1997 г.), след като от над 400 кандидатки са избрани 5 жени. Никоя от другите 4 жени, избрани с Терешкова, не е летяла. Въпреки плановете за други полети с участие на жени минават 19 г., преди следващата жена – Светлана Савицка, да участва в космическа мисия.
Друга жена, излитала в открития космос, е Светлана Савицкая. През 1980 г. тя е командирована с отряд космонавти. През август 1982 г. извършва исторически полет на борда на "Съюз Т-5“.Тя е втората жена космонавт в света и първата в света жена космонавт, излязла в открития космос със "Съюз Т-12" и Орбиталната станция "Салют-7".
Елена Кондакова е третата руска жена-космонавт и първата жена, извършила продължителен полет в космоса. В отряда на космонавтите се включва през 1989 г.
Нейният първи полет започва на 4 октомври 1994г. в състава на експедицията на Съюз ТМ-20, връща се на Земята на 22 март 1995 г. Вторият полет на Кондакова — като специалист на мисията с американската совалка Атлантис в състава на мисията STS-84 през май 1997 г.
Сюзан Джейн Хелмс е генерал-лейтенант от USAF, командващ 14-та въздушна армия на САЩ и астронавт от НАСА, ветеран от пет космически полета. Има в актива си дълговременно пребиваване на МКС по време на Експедиция - 2- 163 денонощия, 8 часа и 13 минути, и най-продължителната космическа разходка в историята - 8 часа и 56 мин.
Шарън Криста Маколиф (2 септември 1948 – 28 януари 1986 год.) e американска астронавтка, загинала при катастрофата на космическата совалка Чалънджър, на фаталната мисия STS-51-L.
Избрана е за астронавт от НАСА на 19 юли 1985 год. като член на проекта "Учител в космоса". Селекцията е извършена между 11 000 кандидати. След приключване на съкратен курс на обучение е включена в екипажа на мисия STS-51-L. Планирани са два открити урока, които Криста да осъществи от борда на космическата совалка Чалънджър.
Санита Лин Уилиамс e американска астронавтка, участник в два космически полета. Тя е ветеран от две експедиции на борда на МКС. Към настоящия момент е жената с най-голям актив по отношение на извънкорабната дейност: 7космически разходки с обща продължителност 50 часа и 40 мин. - пето постижение към 2014 год.
Все още няма коментари