Съпруг е на 13 години по-голямата от него авторка на „Лавина“ Блага Димитрова, която бе и вицепрезидент на България.
Медицинските показатели на Василев още при приемането му в Правителствена болница „Лозенец“ на 26 май не дават основание за оптимизъм и надежди у екипа на проф. Любомир Спасов. Литераторът има съпътстваща анемия, съдовата му дейност е силно компрометирана. В картона му са описани два предшестващи инсулта. Реанимацията, която е приложена по спешност, не дава видими резултати.
Изходът е неизбежно фатален, но пък така Йордан Василев прекрачи и се озова в света на любимата си Блага. Поетесата напусна и него, и всички нас през 2003 г. В една от последните си медийни изяви съпругът й разказва с много тъга, но и с топло чувство колко много му липсва жената в живота му. „35 години живях с нея в разбирателство и щастие. Затова винаги, когато се колебая да направя нещо, си говоря с нея над гроба й и тя ми казва как да го свърша. После разбирам, че е била права. Сега живея трудно и мъчително без нея. Навсякъде съм сложил нейните портрети и не мога без тях. Нашият общ дом на „Паренсов“ още пази спомена за нея. Сега съм толкова стар, че постоянно се изморявам, но поне умът ми е остър и свеж.“
Василев е роден на 26 септември 1935 г. През ранния социализъм семейството му е изселено от София и живее в Радомир и Троян. Жителството им е възстановено едва през 1964 г.
Това юношество сякаш предопределя житейския път на Йордан Василев. Изключен е от Софийския университет след унгарските събития през 1956 г. 11 години по-късно е уволнен като редактор в сп. "Септември" заради статия, а после е уволнен и от сп. "Литературна мисъл".
По-късно става специализант в Института за литература на БАН, където защитава дисертация за Иван Хаджийски. Хабилитиран е през 1990 г.
С Блага Димитрова сключват граждански брак в края на 1967 г. За свидетели на сватбената церемония са поканени Елисавета Багряна и Тончо Жечев. През 1975 г. Блага и Йордан издават скандалните си книги „Младостта на Багряна“ и „Дни черни и бели“, с които се противопоставят на битуващата тогава официална версия за „значимите творци“ в културата.
В края на режима на Тодор Живков Йордан Василев и Блага Димитрова са част от Клуба за подкрепа на гласността и преустройството, а впоследствие – от актива на СДС.
През 1990-а Йордан Василев единодушно е признат за авторитета, който да е първият главен редактор на партийния печатен орган "Демокрация". Първият брой, в който Василев налага собствена идейна и графична концепция, излиза на 12 февруари. Остава на поста между януари и август същата година.
След това Василев е избран за председател на Националния клуб за демокрация. През юли 1991 г. заедно с част от клубовете напуска Федерацията на клубовете за демокрация и остава в СДС - национално движение.
Става депутат е в 7-ото Велико народно събрание, като преборва в мажоритарен сблъсък от района на Троян изключително популярния червен генерал Добри Джуров. Съпругата му Блага Димитрова губи обаче от актьора Васил Михайлов. През 1992 г. тя е избрана за вицепрезидент на Желю Желев, но на следващата година напуска поста заради драматични различия с държавния глава.
В парламента Василев е част от "Групата на 39-те" - народни представители, отказващи да подпишат новата Конституция на страната. Редом до него са Стефан Савов, Георги Марков, Александър Йорданов, Едвин Сугарев, Николай Слатински, Стоян Ганев. На 14 май 1991 г. 39-имата сини народни представители напускат парламента и публикуват декларация, в която искат саморазпускането на Великото народно събрание, което вече е изкривило същността си и работи като Обикновено. Искат се избори в средата на юли, както и БСП да върне присвоените от бюджета пари. Точно в този момент Блага Димитрова изрича историческото си заклинание: „Който подпише Конституцията, да му изсъхнат ръцете!“.
На 19 май 1991 г. СДС провежда национална конференция, на която връх взимат напусналите парламента. Тази политическа тенденция на втвърдяване добива потвърждението си на Третата национална конференция на СДС на 22 юни. Тогава Съюзът се трансформира в национално движение. Въпреки че групата на 39-имата, в която е и Йордан Василев, отказва да подпише новата българска Конституция, тя е приета на 12 юли.
Впоследствие Василев е депутат и в 36-ото Народно събрание. Там е избран в комисията по национална сигурност, но се отказва от този пост, защото демонстрира морал, като не иска да е в конфликт на интереси при провеждането на консултативни съвети по националната сигурност при президента, където по право участва и съпругата му в качеството си на вице на държавния глава.
След това Василев се оттегля от активната политика, но остава едно от знаковите лица на СДС. Няма син лидер, който да не се е допитвал до мнението му като авторитет.
През 2012 и 2013 г. излязоха от печат двата тома на Йордан Василев „Това се случи пред очите ми“. Книгите са мемоарно-биографични и са за първите стъпки на президента Петър Стоянов. „България тогава се промени решително и ако не беше президентът Петър Стоянов, нямаше да сме членове нито на НАТО, нито на Европейския съюз. Нека да не забравяме това“, казва Василев при представянето на този труд.
По този повод пък Петър Стоянов заявява на премиерата на първата книга: „Йордан Василев, авторът на книгата, заедно със съпругата му Блага Димитрова бяха едни от символите на прохождащата българска демокрация. Да ви кажа честно – бяха едни от моралните репери. И затова се радвам, че той посегна към перото“.
За Йордан Василев, разбира се, това не е литературна премиера. Той е участвал като съставител и редактор на редица книги, между които съчиненията на Емилиян Станев, Цветан Стоянов, Иван Хаджийски, Минко Николов. Съставител и редактор е и на спомените на Блага Димитрова – „Блага – така я помним“.
Василев има син Ивайло от първия си брак, който е журналист. През 1967 г. Блага Димитрова осиновява Ха Тху Хоанг (Ханна Хуанг Димитрова) от Хайфон, Виетнам. Родната й майка се съгласява да се раздели с нея и да я изпрати в България, за да я спаси от бомбите на американците над Северен Виетнам. До законно попечителство обаче така и не се стига. Блага и Йордан искат Хани да ги нарича „леля“ и „чичо“, макар че всички в България знаят, че тя е дъщерята на Блага. Поетесата така и няма друго свое дете.

Йордан Василев с Блага Димитрова на връх Вихрен


Йордан Василев е част от 39-имата, които се противопоставиха на новата българска Конституция