Всички, които с носталгия се връщат към годините на соца, удобно заобикалят голямата драма на хората от българското село. След бруталната насилствена колективизация, обезземляването на селското население, отнемането на добитъка и задължителното членство в ТКЗС-тата в края на 40-те години, хората започнаха да се трудят срещу минимално заплащане в новосъздадените кооперативни организации.
В началото се е давала някаква аренда главно в натура, но още през 50-те години тази практика се прекратява. Хората на село са се трудили за по 5,50-6 лв. за трудоден, а след паричната реформа от 1962 г. цената на дневния нелек селскосотопански труд е 55-60 стотинки. Такива са и моите спомени от детството. Баба ми и дядо ми срещу тези пари работеха под дъжд, на вятър и на непоносим летен пек в родното северозападно градче на баща ми. Затова и младите избягаха към градовете, където в заводите заплащането беше в пъти по-добро. От един момент нататък цялата селскостопанска продукция се насочи към градското население, и то в такава степен, че хората по селата бяха стимулирани да се самоизхранват с продукция от собствените си дворове. Стигна се до абсурдната ситуация да бъде върнато частното животновъдство, което беше брутално унищожено по време на колективизацията. А от обединената колективизирана земя през 60-те години започнаха да се заделят по 3-4 декара на семейство за т. нар. частно ползване.
В същия този град беше построен огромен свинекомплекс, но до 1989 г. магазин за месо нямаше. Но пък имаше селски дворове за чудо и приказ с лехи, подредени като войнишки редици, в които се беше изсипал рогът на изобилието. Овце, кози, крави, биволи, прасета, кокошки, гъски, патици – всичко това не беше в резултат на цъфтящия социализъм, а на жилавата устойчивост и трудолюбие на българина. Днес всичко това е само спомен. След промяната от 1989 г. селото и малките градчета получиха втори удар в рамките на половин век, който окончателно ги довърши.
Петър Дочев, Враца
4 коментара
Поручик Галицин
2020-04-26 16:59:48
Отговори
Дочев, ама хляба беше без пари, чушките, доматите, краставиците, черешите, гроздето, ягодите, сиренето, кашкавала, чесъна, лука и т.н. бяха вкусни и ароматни и най-важното за стотинки. А сега Дочев?
Пълни простотии
2020-04-27 07:00:30
Отговори
Все пак живялите по време на социализма все още не сме измряли и изкуфяли. Точно тогава малките градчета и села имаха небивал разцвет. Доходът на хората беше по-висок от тези в градовете, защото освен заплатата, имаше система за изкупуване на мляко, угоени животни, зеленчуци, плодове, билки, копринени буби, тютюн........Всеки, който не го мързеше си докарваше допълнителен доход. Вярно, доходът от труд никога не е лесен. И никой не плащаше на безработни да си клатят краката.
БЪЛГАРИН
2020-04-29 21:18:27
Отговори
До "пълни простотии" Хляба беше 48 стотинки за килограм.Трудоден 55 - 60 стотинки.Не сте измрели ама сте изкуфели.
Бай Хой
2020-07-08 22:02:41
Отговори
И кой го каза това, че трудоденят е 60 стотинки? Я да видим документ...