След падането на България под турско робство жителите на Търновград и селищата около него, за да избегнат мъченията и жестокостите на турската власт, се отправят на юг. Голяма част от тях намират спасение в Тревненския Балкан. Тук се заселват и създават над 100 села. След Освобождението, жадни за наука и просвета, няколко села се съюзяват и започват с доброволен труд да строят училища. Били построени около 30. В едно такова училище в село Райнушковци, построено с доброволен труд, имах щастието да постъпя като млад учител. Беше с една класна стая, в която обучавах ученици от първи до четвърти клас. Децата бяха послушни и ученолюбиви.
Завършилите продължаваха образованието си в прогимназията в съседното средищно село. Полагахме грижи и за педагогическата просвета на родителите. Всеки вторник родителите идваха в училище на беседа. Бях донесъл радиоапарат и те слушаха до късно новини и музика.
След 9 септември 1944 г. в това, а и в другите села бяха построени читалища с големи театрални салони. Създадохме театрален колектив и през зимния сезон подготвяхме и изнасяхме няколко пиеси. Представленията бяха истински празник за селото и се посещаваха масово.
След шестдесетте години на миналия век миграцията обезлюди селата. Младите се преселиха в градовете, възрастните починаха. Сега в повечето села живеят по двама-трима души, а в някои няма хора. Училищата и читалищата затвориха вратите си. Няма кой да ги поддържа и подлежат на събаряне. Сега училища има само в двата съседни града Трявна и Плачковци. През почивните дни в обезлюдените села идват наследниците на някогашните им жители. Дишат чистия въздух, радват се на красивата природа, набират сили и се завръщат в града за новата работна седмица. Понякога намират жилищата си разбити и ограбени от злосторници и крадци. Възстановяват щетите и продължават да ги посещават.
Тези китни, макар и малки селца, които са бисерите на Тревненския Балкан, надявам се, няма да изчезнат. С помощта на наследниците на някогашните жители и Общината вярвам , че ще се благоустроят и хигиенизират и ще привличат все повече хора за отдих и туризъм.
Пенчо Пенчев, учител пенсионер, Трявна