Когато преминавате днес през българските села или малки, пък и не толкова малки градчета, не може да не направи впечатление, че почти всички къщи са приблизително еднакви. Обикновено двуетажни, с почти едно и също разположение, обикновено със сива мазилка и боядисани в бяло отвътре стълбища и балкони. Това е наследство от соца, времето, когато са строени.
Може и да не са някакво архитектурно или строително постижение, но са домове на хора, преживяли в тях най-хубавите си години. Строени са през 60-те, 70-те и първата половина на 80-те години. Лош или добър, но социализмът даваше тази възможност. Хората можеха да си позволят да преживеят немалки лишения, но да си изградят собствен дом. Спомняме си всички, как се събираха бригадите от приятели, роднини и комшии, когато се изливаха етажните плочи. Това задължително ставаше за един ден, от сутринта до вечерта, защото не можеше да се отложи довършването за другата събота или неделя. Тогава хората бяха задружни. Бетонът не го караха отнякъде, а се бъркаше на място и бяха необходими сърцати помощници. И хората се отзоваваха, помагаха си един на друг. Естествено жените готвеха усилено, правеха салати и изстудяваха напитките за задължителната почерпка след добре свършената работа. Така живеехме през соца, във взаимопомощ, разбирателство, подкрепа и добри човешки отношения. Така изградихме и възобновихме родните си места.
1 коментара
Bob
2020-06-20 00:01:47
Отговори
Да ви ... айде да не казвам какво ама да ми се хвалите с идиотските си къщи построени през 50 60 70 години...айде моля.Строяхте пълни ташаци,с дребни пари,с ужасно лоши дограми,без изолация,,,ужас.
Трябваше да ида в Скандинавието за да видя как нормалните хора строят къщи!Вие сте в пъробитнообщиният строй с вашето строителство,наистина!Късмет имах че избягах от тази невероятна цървулщина наречрена България през далечната 1985 за да видя как строят нормалните хора в нормалните страни!!!