Навършват се точно 24 години от онзи 4 февруари, когато България се бунтуваше, вихреше се хиперинфлация, цените в магазините се меняха на всеки час, банки фалираха, хората страдаха, пенсионери гладуваха, страната беше пред колапс и гражданска война. Тогава БСП беше на власт с мнозинство в парламента, а пленумът на социалистите възложи на Николай Добрев да състави нов червен кабинет.
На 4 февруари обаче Георги Първанов и Николай Добрев се отказаха от мандата за съставяне на правителство. Как, защо и кой беше в основата на това тяхно решение? Сега, от дистанцията на почти четвърт век, въпросите продължават да нямат своя категоричен отговор, а версиите се разминават не по-малко драматично.
Президентът Петър Стоянов например си спомня момента, в който Георги Първанов и Николай Добрев са влезли при него с една папка, в която е бил съставът на Министерски съвет.
„Папката, която Георги Първанов и Николай Добрев ми връчиха, имаше един готов нов кабинет с министър-председател Николай Добрев и с всички министри, които бяха поименно упоменати. Аз не взех тази папка. Това е ключът“, разказва Петър Стоянов. И пояснява, че я е взел, видял е състава на Министерски съвет и я е върнал. Президентът припомня и конституционната процедура, като казва, че е връчил на 28 януари указ за съставяне на правителство на най-голямата партия в парламента – БСП, в 7-дневен срок те трябва да съставят кабинет или да се откажат. „Във времето между 28 януари и 4 февруари няколко пъти ги подканях да се откажат“, пояснява Стоянов.
„Аз истински се страхувах, че ако БСП състави втори кабинет, в България може да има гражданска война, може да има непредвидими събития и тогава Европейският съюз и НАТО щяха да ни изглеждат като един много далечен мираж“, спомня си президентът Стоянов.
Ръководителите на БСП са отишли в президентството в 11:50 часа, Петър Стоянов е имал само една възможност според Конституцията – да вземе папката с конструирания Министерски съвет и да я внесе за гласуване в Народното събрание. „Ако бях взел папката и я бях внесъл в парламента, България щеше да има още един кабинет на БСП, защото те имаха 125 депутати тогава“, казва президентът.
„Върнах папката и се замислих какво правим оттук нататък. Аз се движех по ръба на своите конституционни пълномощия“, връща лентата назад Петър Стоянов. Единственото нещо, което му е дошло наум в тази ситуация, е било свикването на Консултативен съвет за националната сигурност. В 14:30 на 4 февруари се събира съветът. „Разчитах, че всички политически сили там ще се солидаризират с мен, ще разберат сериозността на положението и под натиска на всички БСП ще се откаже от мандата, и те се отказаха на този Консултативен съвет“, припомня тези събития той.
Смисълът на всички наши усилия е да имаме правова държава, държава, в която хората чувстват, че има справедливост, заявява президентът Петър Стоянов.
„Баща ми отиде на 4 февруари 1997 г. при президента Петър Стоянов с две папки. В едната папка е бил проектът за състав на правителство – еднопартийно. В другата – отказът от съставяне на кабинет.“ Това разказа обаче доскорошният заместник-председател на БСП Кирил Добрев. Тогава според него отказът на Николай Добрев да състави второ червено правителство, както настояваше БСП, е спасил страната от гражданска война.
„Баща ми беше надъхан да състави кабинет, но липсата на управленска подкрепа и на външна подкрепа го води до извода, че трябва да сдаде мандата“, казва още Кирил Добрев. „Това е лидерско решение, лесно е, когато лидерите се къпят в народната любов, друго е, когато вървят по път за никъде“, коментира действията на Николай Добрев неговият син.
„Смятам, че имаше разбирателство с Иван Костов по това нещата да приключат мирно. Но всичко, за което се разбират, не се случва, след това започна синята метла и натикването на БСП в ъгъла“, казва още бившият замесник-председател на БСП.
„Встъпих в длъжност на 22 януари 1997 г. На 28 връчих на представителите на БСП мандат за съставяне на правителство. Във всички големи градове имаше масови демонстрации, искрено се страхувах, че сме на ръба на гражданска война“, продължава своя прочит за събитията от историческия 4 февруари президентът Петър Стоянов.
„Тогава пред камерите и журналистите казах на социалистите, че искрено се надявам да не изпълнят този мандат. На 4 февруари сутринта представители на БСП пристигнаха с папка с готов състав на правителство, бях смутен от този факт, защото трябваше да внеса папката в парламента, където имаха мнозинство. Втори мандат на БСП означаваше демонстрациите да продължат и имаше опасност от гражданска война. Тогава не взех папката и им казах, че не мога да направя това, бях на ръба на конституционните си права, чудейки се как да постъпя. Свиках КСНС, на съвета всички партии се изказаха против правителство на БСП и тогава социалистите върнаха мандата“, разказа още Петър Стоянов.
„Това беше закъснял отказ, но все пак отказ“, категоричен е Стоянов.
Все още няма коментари