Подготовката за подмяната на системата започва още на Ноемврийския пленум1989 г. ЦК на БКП приема предложената още през 1988 г. оставка на Тодор Живков от поста генерален секретар на ЦК на БКП. С това фактически се слага начало на демократичните промени. Смяната на Тодор Живков е поставена на дневен ред от група членове на Политбюро, всичките партизани от бригадата „Чавдар“–Димитър Станишев, Йордан Йотови Добри Джуров. За нов лидер на партията е избран Петър Младенов.
Новото ръководство обявява курс към демократични реформи и развитие на пазарна икономика.
В началото на1990г. на 14-ти извънреден конгрес ръководството на БКП се обявява за промяна на ценностната система на партията, обновление в духа на плурализма и демокрацията и възприемане на демократичния социализъм като основна идеология. Конгресът приема „Манифест за демократичен социализъм“ и нов устав. На мястото на Централния комитет се появява нов ръководен орган - Висш партиен съвет, оглавен от Александър Лилов и се предлага смяна на името на партията. След вътрешнопартиен референдум, одобрил промяната през пролетта на същата година, БКП се преименува на Българска социалистическа партия на 3 април 1990 г.
След трансформацията си партията се обявява открито за социалдемократическа формация, без да се отказва от привилегиите, които запазва като наследство от своята предшественица. След 1990 година възникват и нови партии и формации, които се именуват Българска комунистическа партия (или с производни имена от нейните названия през годините), като претендират да са наследници на нейните традиции и идеология.
3 коментара
пиеро
2016-04-03 13:40:20
Отговори
че кой се отказва доброволно от привилегии? точно в този момент и поради тази причина се започна разпада на новата бсп
бай иван
2016-04-08 21:30:23
Отговори
Няма по страшни антикомунисти от БСП. На следващите избори ще се борят за успешно преминаване на 4% бариера.
експерт
2016-04-16 11:39:32
Отговори
при социализма живота беше спокоен и с висок жизнен стандарт