З-ти май е обявен за Световен ден на свободата на печата. Чества се по инициатива на ЮНЕСКО. Обявен е с решение на Общото събрание на ООН през 1993 г., в резултат на Генералната конференция на ЮНЕСКО две години по-рано. Целта е да се повиши информираността за значението на свободата на печата и да се напомня на правителствата за тяхното задължение да спазват и подкрепят правото на свобода на изразяване, залегнали в съответствие с член 19 от Всеобщата декларация за правата на човека.
В резолюция се посочва, че независимият печат е основен елемент на всяко демократично общество,
Образователната, научна и културна организация на ООН (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), по-известна като ЮНЕСКО (UNESCO), е агенция на Обединените нации (ООН), конституирана през 1946 г., за да насърчава сътрудничеството между нациите в областите на образованието, науката, културата и комуникациите.
Повече от 180 нации принадлежат към ЮНЕСКО. Главният щаб на агенцията се намира в Париж (Франция) и ръководи различни образователни, научни и културни програми. Над 60 клона в световен мащаб си обменят информация. Проектите, които са спонсорирани от ЮНЕСКО, включват международни научни програми; технически, тренировъчни и научнообразователни програми за учители; програми за повишаване на грамотността; районни и културни проекти по история; международни споразумения за съдействие, осигуряващи културното и природното наследство на света и опазването на човешките права.
Организацията констатира, че само 14 процента от населението в света живее в страни с истински действаща четвърта власт, а свободата на словото е в най-ниското си ниво от десет години насам.
Все още няма коментари