С повишено внимание гледах и слушах предаването от Пловдив по случай 134 години от Съединението и не чух в изброените имена това на д-р Странски. Оказва се, че той е неизвестен не само на калоферци, но и на останалите българи. Отворих компютъра и извадих написаното в подготвената за печат книга "Алтън Калофер" за калофереца Георги Иванов Странски...
Не бих отминал фигура като Георги Странски. Още юноша той отива в Румъния и постъпва във военномедицинското училище. След неговото завършване се записва в университета, където завършва медицина. Познава се с Христо Ботев и му става кум на сватбата с Венета Везирева и кръстник на малката му дъщеря Иванка. Още от самото начало на практиката си като лекар той издава книгата "Медицински беседи". По времето на Сръбско-турската и Руско-турската война е лекар в румънската армия.
На 6 септември 1885 година в Пловдив се съставя временно правителство, което да управлява Южна България. Начело на това правителство за председател е избран и назначен д-р Странски.
След Освобождението той работи като лекар в Плевен и е избран за народен представител в Учредителното събрание. След Съединението княз Батенберг го назначава за комисар на Южна България до сливането й с Княжеството. Бил е дипломатически агент в Белград. После става последователно министър на вътрешните работи, на външните работи и на вероизповеданията в правителството на Стефан Стамболов през 1887-1890 г., когато става председател на Върховната сметна палата. От 1897 г. подновява лекарската си практика и става управител на Александровската болница.
Избиран е за народен представител в 5-ото и 6-ото народно събрание.
Каква богата биография и всестранна подготовка показва д-р Странски. За жалост той е почти неизвестен сред калоферското население. Още един път показваме, че не се интересуваме, не познаваме и не уважаваме великите си съграждани.
Христо Джуров
Все още няма коментари