Здравейте, уважаеи читатели!
В разгара на летото сме свидетели на масово опаковане с топлоизолация на къщи, панелки и какви ли още не помещения. Ако човек наистина направи топлоизолацията, без да нарушава технологията на работа, както и да ползва качествени топлоизолационни материали, ефктът е наистина голям. Но дали това е така?
Живея в един 19-етажен блок и на някои от етажите вече е поставена подобна изолция. Разговарял съм със свои съседи и те твърдят, че ефектът е поразителен. Сигурно това е така, само че аз съм убеден, че този ефект е краткотраен. Защо? Наблюдавах внимателно монтажа на топлоизолацията и две основни неща ми направиха впечатление:
1. Стиропорът, който монтираха, беше с ниско качество и недостатъчна дебелина.
2. Самият начин на монтаж, липсата на качествено лепило, поставянето му неправилен начин на плоскостите, монтаж на недостатъчен брой дюбели, както и почистването на напукалата се вече мазилка са сериозни предпоставки за хвърлени пари на вятъра.
Темата е дълга и няма да можем в един брой да я обсъдим подробно. На снимките по-долу виждате как ще бъде изолирана една стена с така наречения фибран. Той, освен че трябва да бъде залепен към стената, е и допълнително армиран с метална или пластмасова мрежа. За този материал трябва да се знае, че той е плътен и водонепропусклив.
На следващите снимки ви показвам друг вид изолационен материал. Той е на сериозна австрийска фирма, нарича се "експандиран стиродур" и има вглъб и зъб, т.е. нещо като нут и федер, както е при дървото, което дава възможност да бъде плътно монтиран по цялата повърхност. Лепилото трябва да бъде нанесено с гребен по цялата плоскост или стена, плоскостите да се редят както при зидарията и, естествено, да бъдат прихванати с достатъчно на брой надеждни дюбели.
Не навлизам в повече подробности, защото ще се получи рекламен ефект, а този от производителите, който желае това, може да се обърне директно към редакцията на вестник "Ретро".
Все още няма коментари