Често пъти, особено в днешно време, ние сме принудени да изключваме един или друг радиатор, за да пестим енергия, респективно финансови средства. Спирането на отоплението в цели апартаменти води до дисбаланс в отоплителната инсталация на блока или кооперацията.
Потърпевшите могат да бъдат и абонати с радиатори, които изобщо не са изключвани. Причината за това е създадената т.нар. въздушна възглавница в някои от тях. Обикновено през лятото, когато е време за ремонти, инсталацията по една или друга причина може да бъде изпразнена и при повторно пълнене за новия отоплителен сезон, ако не е добре обезвъздушена, да се наруши отоплението. Затова, уважаеми читатели, най-добре е всеки от отделните радиатори да бъде снабден с обезвъздушителен клапан. Не се притеснявайте, ако той е от старите модели (сн.1 и 2). На отделните снимки ясно се вижда каква операция трябва да изпълним. Старите контактни тапи можем да подменим с нови, на които фабрично е направена резба за монтаж на обезвъздушител (сн.3 и 4). Чрез него можем лесно и много бързо да изпуснем настанилия се въздух в отделния радиатор и тогава нагрятата вода ще изпълни освободеното пространство и той ще отдава пълноценно топлина.
В други случаи, виждате на снимките, има по-стар модел обезвъздушители. Тях не ви съветвам да ползвате, защото са по-грозни и по-скъпи (сн.5). Друго важно условие е радиаторът да бъде свързан на кръст, т.е. по двата му диагонала. Тогава при пълнене на инсталацията водата бавно изпълва целия радиатор, излиза през захранващия щранг и продължава нагоре по инсталацията. Това е гаранция, че няма да има въздух в нея. Разбира се, трябва да уточним нещо важно - не можем да извършим тези ремонти, ако водата в инсталацията не е свалена на нивото под радиатора, нуждаещ се от ремонт.
Все още няма коментари