Въпреки че вероятно сте виждали един милион снимки на принц Уилям и херцогинята на Кеймбридж Катрин, може би сте пропуснали едно важно нещо. На лявата ръка на бъдещия крал няма брачна халка, пише "Профит".
Докато Кейт носи разкошен годежен пръстен със сапфир и диаманти, принадлежал на майката на съпруга й – принцеса Даяна, принц Уилям не носи халка. Според Business Insider на сватбената церемония през 2011 г. той не е получил такава.
Носенето на брачни халки е плод на лични предпочитания, като всъщност е съвсем обичайно за британската висша класа да пропусне този обичай. Според експерта по етикет Уилям Хенсън не е нещо необичайно за мъжете от висшето общество на Острова да избягват носенето на брачна халка.
И причината не е намерението им да изневеряват на съпругите си, а по-скоро липсата на традиция мъжете да носят бижута, посочва той за Harper’s Bazaar. В миналото в това число са се включвали и часовниците, но има промяна на този фронт, казва още експертът.
За разлика от съпруга си, херцогинята на Кеймбридж Кейт Мидълтън носи годежния си пръстен вече пет години. Той е с овален яркосин сапфир и 14 малки диаманти. Цената му е 50 000 долара.
Къде да носим брачната халка?
Брачната халка е символ на вечна любов и вярност между двамата души, встъпващи в брак. Традицията повелява тя да бъде изработена от скъпоценен метал.
Носи се на безименния пръст, тъй като в Древен Китай именно той символизира брачния партньор. Палецът са родителите, показалецът - братята и сестрите, средният пръст - самият човек, а малкият пръст - децата.
В Германия, САЩ, Мексико, Япония, Великобритания и Бразилия се поставя на лявата ръка. Това се свързва с вярването, че от там до сърцето минава кръвоносен съд, наречен „вена на любовта“.
Православните християни носят халката на безименния пръст на дясната си ръка, защото това е „ръката на Господ“.
От къде идва тя?
Смята се, че историята на брачните халки се крие дълбоко в древността, още по времето на фараоните. Първите подобни пръстени се появява в Египет, а след това и в Рим.
Брачните халки, изработени от ценни метали, като злато и сребро, идват от Англия и Франция.
Ще изчезнат ли халките?
В наши дни значението на брачните халки все още не се е променило, въпреки че външният им вид съществено се различава от първообраза им. Ако в миналото е прието те да се изработват от един вид метал и да бъдат гладки, без никакви украси, днес те са по-пищни и изработени от нетрадиционни материали.
Днес носенето на халка е въпрос на лични предпочитания и споразумение между брачните партьори. По-често жените носят халките си, за разлика от мъжете, повечето от които ги считат за ненужно украшение.
Все още няма коментари