През 1950 година физикът Енрико Ферми повдига много важен въпрос за вселената и съществуването на извънземен живот. Като има предвид размерите и възрастта на вселената, както и статистическата вероятност да има живот в друга слънчева система, той задава въпроса: защо до този момент човечеството няма ясни индикации за интелигентен живот в космоса? Този въпрос, познат като Парадоксът на Ферми, продължава да ни преследва и в наши дни. Ако в галактиката има милиарди звездни системи и условията за развитието на живот не са толкова редки, тогава къде са извънземните?
Според скорошно изследване на учени от Австралия, отговорът е прост: Те са мъртви. Според учените животът е крехък и повечето организми не преживяват. За да погледнем по-обстойно върху материята, нека да поразгледаме няколко числа. Учените са открили до този момент 2049 планети в 1297 планетарни системи, включително 507 с няколко планети. Според доклад от 2013 година, базиран на информация от мисията Кеплер, вероятно съществуват поне 40 милиарда планети с размерите на планетата Земя в обитаеми зони със звезди, подобни на Слънцето, и червени джуджета. Следователно, шансът да има извънземен живот никак не е малък, нали така? Но ако вземем предвид това, че учените изчисляват възрастта на нашата галактика на над 13 милиарда години, няма как за този период от време някъде по света да не се е развила жива форма и да не е открила технология, с помощта на която да ни намери. Според д-р Адития Чопра, ранният живот е крехък. Затова той вярва, че живите организми рядко оцеляват. Повече среди на живот на планетите са нестабилни. За да стане една планета обитаема, живите организми трябва да могат да разполагат с ресурси - вода, въглероден диоксид, стабилна температура и т.н.
Погледнете нашата слънчева система.
Земята е единственото място в нея, което е подходящо за живот.
Накратко изводите на учените се изразяват в следното: Ако се появи живот на планета, той рядко еволюира достатъчно бързо, за да успее да регулира парниковите газове, които ще поддържат подходящи температури на живот, течна вода и ресурси за оцеляване. Учените обаче все още не могат да дадат пълен отговор на Парадокса на Ферми. Той ще продължи да ни вълнува още дълго време. Това ни дава още много възможности да продължим да спекулираме и да се надяваме. Според писателя Артър Кларк: "Съществуват 2 възможности: или сме сами във вселената, или не сме. И двете са еднакво ужасяващи".
Все още няма коментари