Генът β-Klotho може да ни помогне да контролираме желанието си да пием алкохол. Това откритие дава път на методи за лечение чрез генетична намеса или чрез фармацевтични средства. Учени от университета в Тексас са открили, че желанието да пием алкохол е свързано с вариант на гена β-Klotho (KLB). Според тях този ген, който обуславя желанието ни да посегнем към бирата или мохитото, се намира у 40% от населението. Те са стигнали до това заключение след като са проследили консумацията на алкохол при 100 000 човека и са сравнили техните ДНК с тези на пълни трезвеници.
Учените са забелязали, че при хората които имат този вариант на гена ß-Klotho, има тенденция те самите да си ограничат консумацията на алкохол. Следващата стъпка била лабораторни опити с мишки. Учените са премахнали от гризачите въпросния ген и след това са им предоставили избора да пият вода или алкохол. Мишките без β-Klotho са избрали алкохола и то в големи количества без да се ограничават.
Изследването е позволило и по-добре да се разбере ролята на ензима FGF21, секретиран в черния дроб, който регулира консумацията на алкохол на мозъчно ниво. Учените смятат, че произведения от гена KLB протеин играе важна роля в оста „Мозък-черен дроб“ и за освобождаването на ензима FGF21.
Все още няма коментари