Облъчената с радиация вода е потенциална жизнена среда за извънземни микроорганизми, съобщава "Лента". До тези изводи стигнали учени от Тексаския университет в Сан Антонио, след като създали компютърен модел на разпада на водородния оксид при радиолиза на водата. При това било установено дали възникват съединения, които могат да бъдат използвани от бактерии.
По думите на специалистите, при радиолизата на водата се освобождава молекулен водород, който може да е източник на енергия за живите клетки. Самата радиация възниква при разпада на изотопи на урана, калия и тория в недрата на космически обекти. Учените са на мнение, че скали на сатурновата луна Енцелад, юпитеровата луна Европа, Плутон и неговата луна Харон имат химичен състав, напомнящ този на хондритите - най-разпространения вид метеорити.
В този случай големите небесни тела могат да произведат достатъчно за радиолизата количество радиация. Тъй като има сериозни доводи в полза на съществуването на водни океани на луните Енцелад и Европа, учените предполагат, че там се отделят молекулен водород и активни кислородни съединения. Някои видове бактерии на Земята живеят в богата на водород среда.
Подобни екстремни условия, които са непригодни за съществуването на повечето микроорганизми, са характерни за хидротермалните извори на морското дъно. Водород може също да бъде освободен по време на химични реакции в океанските дълбини. Но в шуплестите скали на морското дъно основен негов източник е радиолизата.
По мнението на учените, тя може да бъде основа за съществуването на микроорганизми на други планети в Слънчевата система.
Всичко за извънземните четете в книгата „Първи контакт. Секретни данни на ЦРУ за дейностите на извънземните“ на издателство „Милениум“.
Все още няма коментари