Бъдете оптимист, не работете прекалено много – това вече не е рецепта за дълъг живот. Шансовете за много земни дни днес се усмихват на предпазливите хора, които работят много и с удоволствие.
Това е изненадващият извод от дългогодишно проучване на влиянието на личността върху продължителността на живота, проведено в САЩ, цитирано от "Мениджър нюз".
Психологът Хауърд Фридман от университета на Калифорния в Ривърсайд и колежката му Лесли Мартин анализирали в продължение на 20 години особеностите на личността и съдбата на 1500 надарени деца, родени около 1911 г. Резултатите, събрани в книга, представи университетът на Калифорния.
Ясно е, че някои хора се разболяват по-рано, оздравяват по-бавно или умират по-рано, докато други на същата възраст водят пълноценен живот, казва Фридман. Досега за виновници бяха сочени всякакви възможни фактори: страхливост, условия на работа, вредящи на нервите, песимизъм, но нямаше дългосрочни проучвания, добавя той.
Заедно с колежката си Лесли Мартин те се заели с проучването. Някои от резултатите не били очаквани. Оказало се, че брачният живот е добър за здравето на мъжете, но не играе никаква роля за жените. Докато женените мъже живеели над 70 г., под една трета от разведените доживявали своя 70-и рожден ден. За разлика от тях продължителността на живота на разведените жени била същата като при омъжените.
И работата е от значение: продуктивните жени и мъже живеят по-дълго от тези, които го дават по-спокойно. Но най-голямата изненада била, че щастието и здравето не са в очакваната връзка: не най-веселите и с чувство за хумор са най-дълголетни.
„Предпазливите и упорити личности са тези, които са останали здрави и са живели най-дълго”, казва Фридман. Оптимистите и отворените хора се оказали склонни към рисковани решения и не се грижели много за здравето и сигурността си – което в крайна сметка скъсявало живота им.
Все още няма коментари