Цветелина УЗУНОВА
Оперният певец Хари Драганов, когото европейската публика познава добре от повече от 30 години, се завърна в България. Той подготвя и коледен концерт с църковна музика, който се очаква с голям интерес, защото този жанр у нас е забравен, а и той не е пял тук от 2016 г. Последната му изява бе на благотворителен концерт за събиране на средства за експедиция на алпиниста Боян Петров. Тогава Хари Драганов се съгласява веднага да пристигне от Швейцария, където в продължение на 24 години работи в операта в Женева, и да подкрепи начинанието.
Той е роден в София на 15 октомври 1965 г. Потомък е на Софроний Врачански, а в корените му тече и френска кръв. Оттам и любовта му към френския език, който владее перфектно. Именно във Франция започва неговата успешна кариера. През 1989 г. записва в Париж престижното музикално училище École normale de musique, където още през 1926 г. учи и легендарният композитор Любомир Пипков. Налага му се да стане помощник-готвач, за да се издържа, а по-късно отваря и свой ресторант. От училището певецът с изумителния диапазон от четири и половина октави излиза с три специалности – концертиращ певец, оперен артист и режисьор-постановчик. В продължение на почти 10 години се изявява във Франция, но пътува из цяла Европа. През 1998 г. се присъединява към трупата на Женевската опера. Отдаден е на църковната музика – православна и католическа. Тя му донася и голямата слава. Канят го да пее меси в почти всички катедрали в Европа. За успехите му кардиналът на Париж го удостоява със специална титла. Има стотици роли в оперни спектакли, самостоятелни концерти, участия с различни хорове в много държави. В Европа го свързват предимно с приноса му в духовна музика. Затова у нас е подстриган за иподякон. Той е единственият българин, получил високо признание и от католическата, и от православната църква.
В България Хари Драганов ще посвети работата си на популяризирането на духовната музика, още повече че в Семинарията такъв предмет вече не съществува. Църковните хорове се броят на пръсти. Споделя, че дори на сватбата си сам е пял една от молитвите. Според него имаме уникална музикална съкровищница – църковните песнопения, които трябва да се възродят, да се популяризират и сред младите поколения, и в чужбина. Приема това като своята нова мисия.
Все още няма коментари