Доц. д-р Георги Рачев е най-опитният български специалист по климата и факторите, които влияят върху него. Ученият е дългогодишен преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология в СУ „Св. Климент Охридски”. Неговите дългосрочни синоптични прогнози се сбъдват почти 100%.
- Доц. Рачев, с хубаво време ли ще започнем новата 2016 г.?
- Не знам дали за всички ще е хубаво, но ще бъде много студено! В празничната нощ, особено в котловинните полета, в каквото е разположена и София, температурите е възможно да паднат до минус 12 – минус 15 градуса.
- Синоптиците от БАН обещаха снежна празнична нощ?
- Ако ме бяхте попитали преди два дни дали и аз вярвам в тази прогноза, щях категорично да кажа „Да!”. На Нова година, както и на 1 и 2 януари ще вали обилен сняг. Просто ще бъдем затрупани от него. Сега обаче малко се въздържам.
- Но нали тази дългосрочната прогноза беше потвърдена от най-опитните метеоролози?
- Истина е. За съжаление обаче се появи една неяснота и колегите започнаха да клонят и към другата крайност – питат се дали наистина ще вали сняг. Лично аз мисля, че ще вали, макар и не толкова обилно навсякъде. Най-силно - в Североизточна България. За София – не мога да обещая напълно, но най-вероятно ще има малко по-оскъден сняг.
- Ваши колеги твърдят, че яки студове ни чакат през целия идващ месец януари?
- Аз уважавам професионализма на колегите от БАН. Но ще спомена и прогнозата на НОА – Американската агенция за изследване на океаните и атмосферата, в която много вярвам. Според нея януари ще бъде далеч по-топъл от обикновено. И ако тази прогноза се сбъдне, май ще имаме още топли дни. Само че отсега ще кажа – през втората половина на месеца и началото на февруари ни чакат люти студове – дни с много ниски температури. Те обаче няма да продължат дълго.
- Кога да очакваме най-мразовитите зимни дни?
- Точните дати никой не може да каже! И най-прецизните дългосрочни прогнози не са в състояние да назоват конкретните дати. Виждате, че дори когато остава по-малко от седмица до Нова година, все още няма човек, който да се нагърби с отговорността и да каже къде и колко сняг ще вали.
- Доста се поразглезихме от необичайно топлите декемврийски дни. Те имат ли връзка с по-продължителна и мъчително студена зима?
- Според мен ще я усетим истински през втората половина на януари и началото на февруари. Нека се подготвим отсега – повече валежи ще има през февруари и най-вече през първия пролетен месец - март. В момента няма никакви валежи, както и сняг, и доста от големите енергийни язовири са празни. Очаквам да се запълнят през март.
- Е, какво ще се случи през март?
- Най-сетне ще се прекъсне т.нар. зонален пренос. По-точно - над Южна Европа да има перманентно високо атмосферно налягане, което обуславя сухото и относително топло време. Очакваме да нахлуе по-студен въздух от север, който от своя страна ще създаде възможност в Средиземноморието да се зародят типичните за зимата, за студеното полугодие, средиземноморски циклони. Те винаги оставят в България съществени валежи. А когато е студено, както два пъти беше миналата година – в началото и в края на март, имахме много обилни снеговалежи. И екстремни обстановки, особено в Родопите. Там снежната покривка достигна и 2 метра.
- Значи скиорите да се готвят за планината и през целия март?
- Тази зима ски ще се карат по-дълго време. Студ и валежи ни чакат през март, надявам се - повече сняг.
- Защо се промени климатът в България? Преди 30 години зиме в София имаше снежни пързалки по улиците и децата се спускаха по тях с шейни кормилачки?
- И аз помня тези години с дълги снежни и здрави зими. Беше много студено и хлъзгаво. И кормилачките, с които се спускахме по улиците в кв. „Лозенец”, с по 20 души върху тях. Това беше през 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век. Тогава беше хладно. Сега навлязохме в нов период, в който температурите не само в България, но и в глобален мащаб се покачиха. Снеговалежите станаха по-рядко явление и продължителността на задържането на снега, особено в ниските части на страната, се намали. Тези промени в климата не трябва да ни учудват, а ние, хората, сме свикнали да концентрираме нашето внимание върху само някои елементи. Та тогава не знаехме какво е това компютър, интернет. Не знаехме дори какво се случва в съседния град, да не говорим за целия свят. А през последните 10-15 години температурите в България са с около 1 градус по високи от приетата норма от онова време.
- Синоптик от Русия е категоричен, че през февруари на Балканите, включително и България, щял да скове студ от минус 20 градуса?
- Вярвам, че това ще стане. Февруари е типичен зимен месец и лютите студове и през 2016 г. няма да ни отминат, но ще бъдат за кратко време. Един пример от последните дни на декември. Когато в 80% от страната ни малко преди Коледа беше топло, с температури 10 и 12 градуса, то София, Кюстендил, Благоевград преживяха няколко последователни ледени дни. През тях максималната температура едва достигна нула градуса.
- На какво се дължи тази аномалия?
- На това, че България е изключително разнообразна в климатично отношение. Няколко дни беше слънчево и много топло, докато софиянци умряха от студ, мъгла и влага. Случва се...
- София не е ли град с определено суров климат, доц. Рачев?
- Разбира се, че е така. Моите студенти го наричат град с гаден климат. От метеорологична гледна точка в София през лятото е топло, понякога влажно, зимата – студено, доста мрачно. При тази мъгла и този интензивен трафик на автомобили човек много добре усеща негативния ефект от това да живееш в котловина. И в нея да е разположен един голям град, в който се движат стари автомобили.
- Да, но всички се натискат да живеят в тази котловина!
- Много просто защо – тук безработицата е едва 5%. В София можеш да намериш всички онези социални условия, които да ти дадат възможност за старт в живота. Една млада госпожица може да срещне много интересни мъже, и обратното. И хич не им пука, че е мрачно и студено. Важни са условията за реализация.
- Кога ще дойде пролетта? Може да е смешно, но много хора вече я очакват?
- (Смее се.) Астрономическата пролет ще дойде на 21 март 2016 г. Да, този път може да я посрещнем със сняг. Сега ще ви издам една тайна – тази зима започва да „припознава” миналата. Миналата зима на Коледа пак беше много топло, точно на Нова година обаче ни затисна сериозен студ от минус 20 градуса – това се случи на 30 и 31 декември.
- Сега същото ли ще се случи?
- Вървим в същата посока. Вече казах, че новогодишната нощ ще е много мразовита, живакът в термометрите може да падне и до минус 15 градуса в отделни котловини. Това поне показват световните климатични модели.
- Нещо по-ведро за времето няма ли да споделите, доц. Рачев?
- Предстои ни една нормална, стандартна зима, малко по-суха и малко по-топла до този момент. Напълно оправдаваща дългосрочните прогнози, които дадохме за декември.
Климатолог №1 доц. Георги Рачев: Сибирски студ и -20˚ през януари
Март – хладен, влажен и с много валеж, рай за скиорите
0 коментара
Все още няма коментари