Бившият президент на сръбската република и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на босненските сърби Радован Караджич бе осъден от Международния трибунал на ООН в Хага на 40 години затвор. Присъдата бе произнесена след 8-годишен процес по обвинения във военни престъпления през 90-те години на миналия век, сред които за депортиране, тероризиране и убийства на босненско мюсюлманско население в Република Сръбска по време на конфликта след разпадането на бивша Югославия. Целта на Караджич и неговите съмишленици бе да се създаде етнически чиста хомогенна сръбска държава на тази територия. Кулминация в изпълнението на този план бе квалифицираното като геноцид клане в Сребреница, където през 1995 г. от сръбската армия и паравоенни отряди бяха избити над 8000 босненски мюсюлмани, включително жени и деца.
През 2000 г. трибуналът в Хага издаде обвинителен акт срещу Радован Караджич и започна продължително и трудно 13-годишно издирване, в което с една неуспешна операция участваха дори сили на НАТО. Пред 2008 г. Караджич бе заловен от сръбските спецчасти в белградското предградие Земун, където в продължение на години е живял в дома на разведената медицинската сестра Мила Цицак, представяща се за Мила Дамянов. С помощта на влиятелни приятели преди залавянето си Караджич е пребивавал в Черна гора, Република Сръбска и в България, разкри белградският в. „Прес“.
С присъдата на Караджич приключи едно дело, в което той бе обявен за най-важния обвиняем и първия висш политик, въвлечен в най-тежкия процес за най-голямото престъпление срещу човечеството в Европа след Холокоста през Втората световна война.
Караджич е разочарован и изненадан от присъдата. Той чувства, че е осъден по подразбиране, а не заради доказателства, и ще обжалва решението на съда. В Сърбия присъдата не се прие еднозначно. Наследникът на Караджич на президентския пост - Милорад Додик, многозначително нарече на негово име студентско общежитие в Пале, където Караджич е живял в луксозна вила. Мнозина в Република Сръбска смятат Караджич за национален герой. Солидаризирането с военнопрестъпника не е сигнал за помирение между босненските сърби, мюсюлманите и хърватите в общата им държава, коментираха западни политици и медии. Премиерът на Сърбия Александър Вучич смята, че сега е по-важно да се говори за жертвите и за помирението, а не за по-нататъшно издирване на личности, защото подобни деяния не е редно да се приписват само на отделни хора.
Осъденият Радован Караджич е интересна и многостранна личност. Освен политик, той е психиатър и поет. Оказа се, че е и добър конспиратор, след като успя да се укрива в продължение на 13 години, представяйки се за алтернативен лечител с името д-р Драган Дабич. През това време той „другарува“ с десет години по-младата от него Мила Цицак, в дома на която бе заловен от сръбските спецчасти. Залавянето му откри пътя на Сърбия към подобряване на връзките й със Запада и постепенната интеграция с ЕС с перспектива страната да стане член на Евросъюза, преговори за което започнаха през януари.
Караджич е зодия Близнаци. Роден е на 19 юни 1945 г. в село Петница, в подножието на планината Дурмитор, в община Шавник, близо до Никшич, днес в Република Черна гора. Баща му Вуко е бил обущар, шивач и гуслар. Семейство Караджич произхожда от Косово. Радован завършва основно училище в Никшич. На 15 години заминава за Сараево и учи в средно медицинско училище. След това следва медицина и специализира невропсихиатрия. Учи известно време и в САЩ, след което работи в държавна болница в Сараево като специалист по депресиите. Женен е за Лиляна Зелен-Караджич и има дъщеря Соня и син Александър. През 1987 г. Радован Караджич е обвинен в злоупотреба и прекарва 11 месеца в затвора. Но при обжалване на присъдата е освободен като невинен, понеже не е доказано убедително, че с държавни пари си е построил вилата в Пале.
В политиката Караджич влиза през 1989 г. като един от основателите на Сръбската демократическа партия (СДП) в Босна и Херцеговина и неин председател през 1990 г. Той е избран за президент на Република Сръбска на 12 май 1992 г. и остава на този пост до 30 юни 1996 г. Тогава, под силния натиск на САЩ и някои европейски държави, президентът на Сърбия Слободан Милошевич спира да го подкрепя.
Литературната кариера на Радован Караджич започва през 1966 г., когато публикува първата си стихосбирка. След това издава още няколко книги, автобиографичния роман „Вълшебна хроника на нощта“ и други творби. През 1995 г. стихосбирката му „Лудо копие“ е издадена на български език от издателство „Христо Ботев”.
„Радован Караджич е миролюбив, стабилен, търпелив и загрижен за другите хора мъж“, каза с възхищение за него Мила Цицак. Тя изпадна в шок, когато след арестуването му се разбрало, че д-р Драган Дабич всъщност е Радован Караджич, политическият лидер на босненските сърби през войната 1992-1995 г. Мила упорито отрича, че е любовница на Караджич. След ареста му тя продължава да твърди, че полицията неоснователно смята брадатия й приятел, практикуващ лечение с биоенергия, за най-издирвания в Европа военнопрестъпник. Попитана от журналисти не се ли е интересувала от живота на д-р Дабич, преди да се запознаят по време на изнесена от него лекция по природолечение, Мила обяснява, че знае само, че той има деца и внуци в САЩ.
„Връзката ни се разви единствено заради това, че аз, като човек, интересуващ се от алтернативни терапии, се уверих, че д-р Дабич наистина е голям експерт в тази област“, обяснява Мила Цицак, представяща се и за Мила Дамянов. „Д-р Дабич е красив и много образован мъж, от когото аз научих много не само за медицината. В разговорите си с него придобих знания и за много други неща“, казва Мила. Тя е доволна, че заедно с него са успели да излекуват с алтернативни методи много страдащи хора. Никой обаче не повярва на нейните приказки. Поведението на съпругата му Лиляна също потвърждава, че Мила е била не само „другарка по интереси“, а и негова любовница. Докато траеше издирването на съпруга й, Лиляна най-силно от всички съпруги на обвиняеми в Хага сърби присъстваше в публичното пространство и разпалено защитаваше Радован Караджич. След ареста му през 2008 г. обаче тя спря да говори в негова защита и нищо повече не се чу за тяхното семейство.
Осъденият Караджич се криел при любовница медсестра
Получи 40 години затвор за геноцид над мюсюлмани
2 коментара